iDNES.cz

Plzeň zavedla nový systém poplatků za pobyt, vypadly z něj ubytovny

  9:56
Plzeň má novou městskou vyhlášku týkající se systému plateb za ubytování. Skončily dosavadní poplatky z ubytovací kapacity a za lázeňský a rekreační pobyt. Nahradil je poplatek z pobytu. Ze systému vypadlo vybírání poplatků od provozovatelů ubytoven.
Obyvatelé ústecké čtvrti Střekov říkají, že potíže začaly, když ubytovnu

ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

V novém režimu je letos nejvyšší možná sazba 21 korun za osobu a den. Od příštího roku to už bude 50 korun.

Radní pro ekonomiku David Šlouf řekl, že dosud se v Plzni platil poplatek z ubytovacích kapacit šest korun za den.

„V předchozím systému byly majoritním plátcem ubytovny, nyní budou majoritním plátcem hotely, penziony nebo poskytovatelé ubytování typu airbnb,“ uvedl Šlouf.

V dosavadním systému se ve městě vybralo ročně zhruba 6,8 milionu korun. Ty si mezi sebe rozdělovaly městské obvody. V novém režimu bude vybrané peníze inkasovat město, které obvodům výpadek příjmů kompenzuje.

„Zatím neumíme odhadnout, kolik peněz z poplatků za ubytování vybereme. Prostřednictvím organizace Turismus je chceme vrátit do zlepšování podmínek pro cestovní ruch,“ sdělil Šlouf.

V Plzni bydlí 18 tisíc cizinců, nový režim se většiny nedotýká

Radní slíbil, že město bude o novém systému informovat podnikatele, kterých se dotkne.

Radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký upozornil, že v Plzni nyní bydlí zhruba 18 tisíc cizinců a ve většině případů se jich nový režim nedotýká. Jsou totiž zpravidla ubytovaní na dobu delší než je 60 dnů. Zákon neumožňuje při delším pobytu poplatek z pobytu uplatnit. Poslankyně a zastupitelka ANO Barbora Kořanová tvrdila, že problematiku v Česku pracujících cizinců bude řešit zákon o jejich pobytu.

Zástupci magistrátu upozorňují, že nově zavedený poplatek z pobytu se týká nejen hotelů a penzionů. Zatíženy jím jsou i úplatné krátkodobé pobyty v bytech, chatách, chalupách či ateliérech.

Plátcem poplatku bude ten, kdo poskytuje pobyt za úplatu

„Plátcem poplatku bude ten, kdo poskytuje pobyt za úplatu. Ten má také povinnost poplatek od ubytovaného vybrat. Ubytovaným je fyzická osoba, která nemá na území města trvalý pobyt,“ vysvětlila Taťána Vítová z magistrátu.

Poplatky se budou odvádět správci čtvrtletně v termínech do 30. dubna, 31. července, 31. října a 31. ledna.

V případě záměru poskytnout úplatný krátkodobý pobyt musí daný subjekt podle vyhlášky podat oznámení správci poplatku. Povinnost se týká i těch, kteří již úplatné ubytování poskytují. Vyplněný formulář musí být odevzdán správci nejpozději do 31. ledna 2020. Za nesplnění ohlašovací povinnosti může padnout pokuta až půl milionu korun.

Od poplatku jsou osvobozeny děti mladší 18 let, nevidomí a zdravotně hendikepovaní a jejich průvodci.

zpět na článek