Škola podala trestní oznámení na učitelku, nechala si peníze vybrané na výlety

  9:28
Trestní oznámení na učitelku podala v uplynulých dnech Střední průmyslová škola dopravní v Plzni. Učitelka totiž podle ní zpronevěřila peníze rodičů žáků školy. Pedagožka oznámila rodičům, že uspořádá s žáky výlety do několika zahraničních destinací, ale v rozporu s regulemi školy si nechala peníze poslat na svůj soukromý účet bez toho, že by výlety začala organizovat.

Jedná se o učitelku, které soud schválil už 7. prosince 2020 oddlužení neboli osobní bankrot s tím, že během pěti let splatí téměř 14 procent svých závazků vůči věřitelům. Těm dluží přes 1,7 milionu korun.

V současné době je učitelka, která do školy nastoupila 1. září 2021, v pracovní neschopnosti. „Problém vznikl, snažíme se ho řešit, řešíme ho s orgány činnými v trestním řízení a ve spolupráci s naším právním zástupcem, víc k tomu říci nemohu,“ uvedl zástupce ředitelky školy Lukáš Feřt.

Neodpověděl ani na otázku, jestli učitelku do pracovního poměru přijali s cílem pomoci jí z finančních problémů neboli zajistit jí příjem, aby mohla plnit povinnosti osobního bankrotu, tedy pravidelně umořovat pohledávky věřitelů.

Podle webu dluhovaporadna.cz žadatel o oddlužení musí mít dluhy alespoň u dvou věřitelů a musí prokázat, že je schopen ze svých příjmů v oddlužení platit alespoň 2 200 korun měsíčně plus případné měsíční výživné.

Plzeňského podnikatele obvinili ze zpronevěry milionů, zadrželi ho v Thajsku

Dopravní průmyslovka v uplynulých dnech odeslala rodičům dopis. „Byť se potvrdila podezření, že Mgr. K. byly bez vědomí školy a v rozporu s vnitřními předpisy školy vybírány finanční prostředky přímo od žáků, a to na její soukromý účet či v hotovosti, rozhodlo se vedení školy záležitost vyřešit tak, že vybrané zálohy budou v plné výši vráceny školou. Výplata částky odpovídající záloze proběhne v pokladně školy přímo jednotlivým žákům od 20. března, nesdělíte-li do 18. března písemně škole číslo bankovního účtu, na který má být platba poukázána,“ oznámila ředitelka Irena Nováková rodičům.

Měla úvěry, půjčovala si i od kolegů

Doplnila, že zahraniční exkurze plánované Terezou K. na rok 2024, tedy do Vídně, Hamburku, Anglie, Regensburgu, Orlího hnízda a k jezeru Königssee, jsou s ohledem na dlouhodobou nepřítomnost učitelky zrušeny.

„Zdvořile vás žádáme, abyste veškeré případné doklady a informace o uhrazených zálohách předali škole, tyto budou následně použity v rámci vymáhání nároku vůči Mgr. K. Škola je připravena využít všech právem aprobovaných kroků směřujících k vymožení pohledávky,“ stojí dále v dopise.

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Ve škole se mluví o částce půl milionu korun, kterou měla učitelka od rodičů vybrat. V minulosti si půjčovala například od bank, úvěrových společností, ale i od soukromých osob. Od jednoho muže z Mladé Boleslavi například přes 575 tisíc korun, od Raiffeisenbank přes 253 tisíc korun. Mezi věřiteli je i Home Credit požadující částku přes 12 tisíc korun, Zaplo Finance přes 11 tisíc korun, společnost CFIG SE přes 331 tisíc korun.

Na veřejně dostupné listině věřitelů jsou mimo jiné tři soudní exekutoři, kteří požadují po 6 655 korunách. Učitelka si podle důvěryhodného zdroje půjčovala i od učitelů. Za tím účelem měla v zásobě historky typu, že potřebuje peníze na přerušení těhotenství nebo kvůli tomu, že má nemocnou matku.