iDNES.cz

Firma chce na Plzeňsku stavět obří skleník na rajčata, obec se brání

  13:54
Rozruch v Tlučné na Plzeňsku vyvolala zpráva, že by na kopci nad obcí mohla vyrůst pěstírna rajčat. Skleník o rozloze zhruba čtyř hektarů a vysoký asi sedm metrů by stál na haldě po hornické činnosti. Obyvatelé mají obavu, že skleník bude zářit a naruší krajinný ráz.

Obyvatelům Tlučné na Plzeňsku se nezamlouvá plán investora postavit na haldě po hornické činnosti obří skleník na pěstování rajčat. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Se sporným projektem na využití haldy po hornické činnost v minulosti přišli za představiteli Tlučné zástupci Západočeských uhelných dolů (ZUD) a společnosti Pilsen Technologies.

ZUD patří pozemek s kopcem - odvalem -, který je pozůstatkem těžby uhlí. Pod povrchem odvalu je vysoká teplota. Jedná se totiž o pomyslný milíř, který uvnitř prohořívá.

Společnost Pilsen Technologies má zájem na kopci vybudovat skleník o rozloze zhruba čtyř hektarů vysoký přibližně sedm metrů. Obyvatelé Tlučné mají obavy, že by skleník zářil a narušoval krajinný ráz. Zastupitelé k projektu vydali odmítavé stanovisko.

Starosta Tlučné Jan Opl řekl, že vedení obce vyzvalo firmu Pilsen Technologies, aby zastupitelům svůj záměr prezentovala.

„Na zastupitelstvu jsme pak projekt odmítli z důvodu ochrany veřejného zájmu, nesouhlasu s územním plánem,“ vysvětlil Jan Opl.

Zástupcům firmy i ZUD vedení obce zamítavé stanovisko sdělilo. „Řekli nám, že se musí ještě poradit. Zdůraznili zároveň, že nechtějí jít do střetu s obcí. Takže doufám, že to tak bude,“ konstatoval Jan Opl.

Zástupce ZUD Ondrej Ujházy tvrdil, že jeho společnost nechce do dalšího jednání o projektu přímo vstupovat. „To je záležitost investora, který má pozemek v nájmu,“ prohlásil Ujházy.

Obchodní ředitel Pilsen Technologies Vít Pejčoch řekl, že zástupce firmy mrzí, že obec projekt odmítá. Chce ještě s představiteli Tlučné jednat o řešení, které by bylo přijatelné pro obě strany.

Starosta uvedl, že územní plán obce z roku 2013 sice připouští na místě skleník, ale vždy se prý uvažovalo o maximální výšce do 3,5 metru. Investor podle starosty uváděl, že pro obec bude přínosem vznik 60 pracovních míst.

„V tom ale vidíme spíš riziko zhoršení bezpečnosti spojené s agenturními zaměstnanci,“ sdělil Opl. Starosta tvrdí, že reakce veřejnosti na projekt jsou velmi negativní.

Dotčená lokalita je podle vedení Tlučné pro vybudování obřího skleníku nevhodná. „Je to v obci nejvyšší místo, odkud je při dobré viditelnosti vidět Šumavu,“ prohlásil Opl.

Navíc se lidé v Tlučné obávají, že jedním z negativních dopadů by byl světelný smog - obtěžující záření ze skleníku. Podle plánů se ve skleníku má přes noc svítit.

Vít Pejčoch nicméně mluví o možnosti kultivace nevyužitého místa po hornické činnosti. „Plánujeme nejen zachovat stávající průchod haldou, ale vytvořit zde nové vyhlídkové místo,“ uvedl.

Pejčoch tvrdí, že jeho firma vzhledem k negativním postojům místních obyvatel uvažuje o dalších variantách a hledání jiné vhodné lokality.

„Musím ale zdůraznit, že obavy jsou zbytečné. Provoz skleníku nezatěžuje okolí, projekty tohoto typu už několik let bez problémů fungují například na Moravě,“ uvedl.

Starosta Opl naproti tomu připomíná, že odval má za sebou rekultivaci a vypadá dnes dobře. „Tak není třeba tam za každou cenu něco budovat. A pokud ano, ať to slouží sportovním a rekreačním účelům. Loni jsme pod tou haldou navíc udělali nový lesopark, chceme tam mít klidovou zónu,“ řekl.

Vedoucí odboru regionálního rozvoje krajského úřadu Miloslav Michalec řekl, že pokud dojde ke sporu o projekt, bude odvolací institucí právě krajský úřad. „Pak bude záležet na vyjádření odboru životního prostředí a bude zřejmě vstupovat do hry krajinný ráz,“ konstatoval Michalec.

Zářící polské skleníky po zastínění svítí do stran (30. 11. 2016)

1. prosince 2016

Skleník chce firma stavět na odvalu, který je pozůstatkem těžby uhlí.

Skleník chce firma stavět na odvalu, který je pozůstatkem těžby uhlí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek