Nemyslel jsem to vážně, říká muž souzený za teroristické hrozby Pákistánu

  8:56,  aktualizováno  10:32
Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Bulhara, který je obžalovaný, že v lednu vyhrožoval Pákistánu teroristickými útoky, pokud země nepropustí Česku Terezu H. zadrženou kvůli pašování heroinu. Za výhrůžky terorismem hrozí mladíkovi žijícímu v Plzni až dvanáct let vězení.

Státní zástupce Martin Bílý v obžalobě uvedl, že Nikolaj Simeonov Ivanov napsal výhružný text o teroristických útocích nejprve v bulharštině, pak jej prostřednictvím běžně dostupného internetového překladače přeložil do angličtiny.

„Pokud Pákistán během 48 hodin nepropustí Terezu, která byla zadržena s devíti kilogramy heroinu a neposadí ji na letadlo do České republiky, tak se stanou v Pákistánu teroristické útoky. Tereza mě může kontaktovat na uvedeném telefonním čísle. Pokud mi nezavolá, že byla propuštěna, slibuji odplatu,“ citoval Bílý výhružnou zprávu.

Podle obžaloby ji mladý Bulhar nejprve poslal jako SMS na kontaktní číslo pákistánské satelitní televizní stanice 22. ledna před půlnocí.

Po půlnoci pak stejný text poslal e-mailem internetovému deníku Daily Pakistan, který jej zveřejnil na svých internetových stránkách. Informaci pak přebírala i česká média. 

„To, co jsem napsal, jsem nemyslel vážně. Nenapadlo mě, že by někdo moje zprávy mohl brát vážně, když jsem v nich zveřejnil své telefonní číslo a e-mail,“ řekl dnes u soudu obžalovaný Ivanov.

Zatčení Terezy v Pákistánu (15. ledna 2018)

Mladého Bulhara zadrželi policisté koncem ledna v Plzni a soudce jej poslal do vyšetřovací vazby.

S Terezou H. se seznámil přes Facebook a viděli se třikrát. „Nechtěl jsem uvěřit, že by pašovala drogy. E-mail jsem poslal, abych jí pomohl, protože jsem slyšel, že má strach, že ji někdo zabije. Chtěl jsem se spojit s lidmi, kteří ji donutili drogy pašovat,“ vysvětloval u soudu Ivanov.

Fotogalerie

Celníci zadrželi Češku Terezu H. v Láhauru letos 10. ledna poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. V jejím kufru našli devět kilogramů heroinu. Dívka pocházející ze Zlínského kraje zpočátku tvrdila, že do Pákistánu jezdila fotit jako modelka.

Případ Bulhara Ivanova je u Krajského soudu v Plzni už druhý, který se týká činu souvisejícího s terorismem. Šestiletý nepodmíněný trest si už odpykává třiadvacetiletý Jan Silovský z jižního Plzeňska, který plánoval, že se přidá k bojovníkům takzvaného Islámského státu.

Autor: