Děti z tábora na Plzeňsku se přiotrávily z těstovin, zjistili hygienici

  12:16
Pětapadesát dětí a dospělých z tábora u Chříče na Plzeňsku, které minulý týden kvůli prudkému zvracení a průjmu odvezly sanitky do nemocnic, se podle hygieniků zřejmě přiotrávilo z těstovin. Problémy táborníků způsobila bakterie bacillus cereus.

„Vyvolává prudkou intoxikaci, která se projevuje úporným zvracením, průjmem. Nástup je velmi rychlý a dramatický, stejně rychle pak obtíže odezní,“ popsal ředitel krajské hygienické stanice Přemysl Tomašuk.

Doplnil, že zdrojem nákazy se pravděpodobně staly těstoviny. „Všichni měli stejné jídlo. Bacillus cereus se prokázal ve zvratcích jednoho dítěte. Hotové jídlo se nám už nepodařilo na místě zajistit,“ dodal ředitel. 

Výsledky odborníci srovnají se vzorky, které odebrali z ještě nezpracovaných těstovin. Ty pak pošlou do Státního zdravotního ústavu.

Bacillus cereus se vyskytuje zejména na rýži a v těstovinách. V případě, že se nakažené potraviny nedostatečně tepelně opracují, začnou spóry bakterií důsledkem tepelného šoku klíčit. Pokud se tyto potraviny nechají delší dobu při pokojové teplotě, bakterie začnou růst a to pak vede k produkci emetického toxinu.

Organizátoři tábor v Machově mlýně, kde bylo celkem 140 lidí, předčasně ukončili. Veškeré prostory prošly důkladnou dezinfekcí, kuchyně je prozatímně uzavřená. 

Podle Tomašuka však není chod rekreačního střediska ohrožený. „Provedla se řada opatření, včetně dovozu nových surovin. Není důvod další akce nepovolit,“ uzavřel.

Záchranáři zasahovali v rekreačním středisku ve čtvrtek v podvečer.  Kvůli prudkému zvracení a průjmu odvezly sanitky do nemocnic v Plzni a v Praze pětapadesát dětí a dospělých. Po ošetření byla většina z nich ještě tentýž den propuštěna. Čtyři děti a jeden dospělý byli propuštěni do domácí péče v pátek. 

Policie případ prošetřuje jako trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti.

Autoři: ,