„Dohlednost je dnes skvělá,“ komentuje nedělní šumavské výhledy ČHMÚ. Za zvýšenou viditelností podle meteorologů stojí výjimečně suchý vzduch nad inverzí. Jeho vlhkost se pohybuje jen kolem 20 až 30 procent.
Alpy ze Šumavy jsou nejčastěji pozorovatelné v období od listopadu do února. V těchto měsících existuje zhruba dvacetiprocentní pravděpodobnost, že v daný den návštěvníci českého pohoří vrcholy Alp zahlédnou. Naopak v letních měsících je šance na pozorování evropského pohoří malá.
Alpy z nejsou z území České republiky vidět pouze ze Šumavy a Novohradských hor, ale také například z jihu Moravy, Vysočiny nebo dokonce z Beskyd. Dachstein, horský masiv v Severních vápencových Alpách, je však nejlépe pozorovatelný právě z vrcholků Šumavy.
Z části vrcholků Šumavy jsou vidět Alpy i vnitrozemí Česka, může za to inverze |
Celé pohoří Dachstein má plochu 900 kilometrů čtverečních a leží na hranici Horního Rakouska, Štýrska a Salcburska. Jeho nejvyšší vrchol Hoher Dachstein (2 995 m n. m.) je druhou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Dachstein je také místem nejsevernějšího a nejvýchodnějšího zalednění v Alpách. Nachází se zde mimo jiné Hallstattský ledovec, Velký Gosauský ledovec, Malý Gosauský ledovec, Schladmingerský ledovec, Edelgriesský ledovec.