Vánoční Plzeň poprvé ozdobí jedle obrovská, rostla v zahradě na Chebsku

  16:40
Náměstí Republiky v Plzni bude o letošním adventu zdobit jedle obrovská, kterou dnes pokáceli v zahradě v obci Zahrádka nedaleko Teplé na Chebsku. Patnáctimetrový strom usadí na místo ještě dnes v noci. Jedle obrovská je mezi jedlemi ne příliš častým druhem, v centru Plzně se tento strom rozzáří vůbec poprvé.

Jedli obrovskou sázeli manželé Křížovi na své zahradě v Zahrádce před čtyřiceti lety. Strom vysadil tchán spolumajitele pod ořešákem, který jí stínil. 

Aby se jí lépe dařilo, Křížovi tehdy asi jeden a půl metru vysokou jedli po pár letech přesadili na lepší místo blíže k domu, kde rostla dodnes. 

Jedle, která zazáří v Plzni, u domu stínila okna

Protože jim ale jedle stínila hlavně okna v prvním patře, rozhodli se ji pokácet. Místo ní chtějí vysadit jabloň.

O tom, jaký strom bude zářit na náměstí Republiky, kdo ho pokácí a odveze, rozhodují zaměstnanci Správy veřejného statku města Plzně. Při výběru rozhoduje nejen vzhled, ale také to, kde strom roste. 

„Je důležité, aby měl kolem sebe hodně prostoru, aby se k němu mohla dostat technika, která ho kácí, i jeřáb a nákladní vůz s podvalníkem, který ho následně převáží. Nabídky jedinců ze zahrádkářských kolonií musíme proto z těchto důvodů odmítat,“ vysvětlila Radka Žáková ze Správy veřejného statku města Plzně. 

A proč letos volba padla právě na jedli obrovskou? „Byl to nejkrásnější nabídnutý strom a hlavně není mezi jedlemi velmi častý. Většinou se vysazuje v parcích, protože je to okrasný strom. V Americe se využívá právě na Vánoce. Má krásnou kuželovitou plnou korunu, hodně husté větve a právě z těchto důvodů se dobře zdobí a ozdobený moc hezky vypadá. Na plzeňském náměstí Republiky bude druhově vůbec poprvé,“ upozornila Žáková. 

Strom doveze do Plzně firma dnes až po 22. hodině, aby neomezovala dopravu ve městě.  Při transportu leží pokácený strom na ocelových podpěrách, aby nedošlo k poškození větví.

Jedli odřízl takzvaně v závěsu dřevorubec. Patnáct metrů vysoký strom bude usazen s pomocí menšího jeřábu před půlnocí do jeden a půl metru hlubokého otvoru. 

Letos město vybíralo strom na poslední chvíli. „ Nabídek nebylo mnoho a převažovaly ty z mimoplzeňských lokalit. Ti, kteří mají na svých pozemcích vzrostlý exemplář smrku, jedle nebo douglasky, by už teď měli zvažovat, zda by z něj nechtěli udělat za dva až tři roky vánoční strom pro plzeňské náměstí,“ nabádá Richard Havelka z městské společnosti. 

Letos budou jedli zdobit hvězdy. Rozhodli o tom Plzeňané v anketě. Loni dali přednost vločkám. 

Od roku 1992 bylo použito pro plzeňské vánoční stromy 13 smrků ztepilých, osm smrků pichlavých, čtyři douglasky, dvě jedle bělokoré a jen jedna jedle ojíněná a jedna kavkazská. 

Nejvíce vánočních stromů, celkem 16, pochází ze zahrad a veřejných prostranství v Plzni, pět stromů rostlo v městských lesních, ostatní jsou ze zahrad v okolních obcích. 

Po jednom stromu je z Ledců, Zbůchu, Nezvěstic, Nebílovského Borku, Radobyčic a Kařezu. Ze Štěnovic pocházely dva plzeňské vánoční stromy.

Autoři: ,