Deváťáky v kraji dlouhodobě neláká strojařina, roste ale zájem o vyučení

  9:50
Aranžér, kadeřník, veřejná správa či automechanik. To jsou obory, u kterých mají střední školy a učiliště v regionu po nedávném odevzdání přihlášek ke studiu největší převis poptávky. Atraktivní je také zdravotnictví. Dlouhodobě se ale nedaří zvýšit zájem o strojírenské obory.
Wichterlovo gymnázium v Ostravě-Porubě patří mezi žádané školy. Fotografie...

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Velký zájem je také o obor informační technologie, elektrikář, pedagogické a ekonomické lyceum a obor veterinářství,“ nastínila vedoucí odboru školství Krajského úřadu v Plzni Jaroslava Havlíčková.

Ve srovnání s minulými lety je ten letošní jiný právě v tom, že se kraji jako zřizovateli středních škol nebo i zaměstnavatelům či výchovným poradcům na základních školách podařilo přesvědčit žáky, aby zamířili ve větší míře na učební obory.

„Týká se to oboru automechanik a elektrikář, z čehož máme radost, protože zaměstnavatelé po větším počtu učňů dlouhodobě volají. Stále se nám ale nedaří zvýšit zájem o strojírenské obory jako je zámečník,“ shrnula Havlíčková.

Firmy potřebují obráběče

Potvrdila to ředitelka Střední průmyslové školy strojnické a SOŠ profesora Švejcara Jarmila Konopová. Přestože z devátých tříd v Plzeňském kraji vychází letos o zhruba 500 žáků víc, zájem o strojírenské obory na strojnické průmyslovce je menší než loni.

„Na obor strojírenství loni zájemci poslali 86 přihlášek, letos je to o 14 méně. Hůře jsme na tom bohužel i u čtyřletého oboru s maturitou mechanik seřizovač. Loni totiž přišlo 51 přihlášek, letos o pět méně,“ vyjmenovává ředitelka.

Podobné je to u obráběče, což je od zaměstnavatelů jedna z nejpoptávanějších profesí. Polepšily si jen obory mechanik strojů a zařízení a elektrotechnik. Ze zkušeností školy vyplývá, že zápisový lístek v případě přijetí do školy nakonec pošle polovina zájemců. Důvodem je fakt, že většina podává přihlášku na dvě školy. „Pokud místa neobsadíme, vypíšeme další kola přijímacích zkoušek,“ sdělila Konopová.

Podle ní by ve výsledku nemuseli litovat, protože nebudou mít problém se sháněním práce. „Každý týden mi volají zástupci firem, že by potřebovali absolventy strojírenských oborů,“ uvedla.

Menší zájem Konopová vysvětluje tím, že rodiče nechtějí, aby děti pracovaly ve fabrice. „Představují si totiž, že to tam vypadá jako před třiceti lety, ale není to pravda, z devadesáti procent jde o moderní provozy. Roli mohly sehrát i výchovné poradkyně na základních školách. „Na dnu otevřených dveří jsme se od žáků doslechli, že jim radila, aby hlavně nechodili na obráběče kovů, protože se jedná o podřadné zaměstnání,“ popsala Konopová.

Velký zájem ale škola zaznamenala u humanitních oborů. „Letos máme celkem 814 přihlášek oproti loňským 765, navýšení je třeba u veřejné správy ze 102 na letošních 157, u sociální činnosti ze 77 na 110. Loni jsme nově otevírali obor ekonomika a podnikání a nyní jsme obdrželi 37 přihlášek, o sedm víc než loni,“ popsala Konopová.

Hotelová škola v Plzni se u oboru číšník opět dostala na předcovidovou úroveň, když se počet přihlášek zvýšil zhruba o deset procent na 91. „Vliv má i fakt, že do škol přichází silnější ročník,“ sdělil ředitel školy Miroslav Široký.

Na 200 přihlášek ke studiu, na což byla škola zvyklá v dřívějších letech u oboru kuchař, se prý ale nejspíš už nikdy nedostane. „Všichni sice dnes hledají dobrého kuchaře, ale protože je to náročné řemeslo, pro dnešní mladou generaci není zajímavé. V kuchyni se totiž musí denně stát deset i dvanáct hodin, navíc se nejvíce pracuje, když mají ostatní volno, tedy večer, o víkendech a o svátcích,“ nastínil Široký.

Velký zájem je o obor masér

Velký zájem je o obory Střední zdravotnické školy a VOŠ v Plzni. Zástupkyně ředitelky Radka Felzmannová uvedla, že na zdravotnické lyceum se hlásí 161 zájemců, loni to bylo 130. „Kvůli velkému zájmu budeme letos otvírat místo jedné třídy dvě pro 60 studentů,“ uvedla Felzmannová.

Velký zájem je i o obor masér, kde je 15 míst a 72 přihlášek, na obor zubní asistent bude škola přijímat 28 lidí a dostala 106 přihlášek. „Nedá se odhadnout, jaký bude převis zájmu, protože není jisté, kolik zájemců si nakonec školu zvolí. Hodně lidí hlásících se třeba na lyceum si za školu prioritního zájmu volí spíše gymnázium,“ nastínila Felzmannová.

Na všechny střední školy a učiliště v kraji dorazilo 11 521 přihlášek, co je o 1079 víc než loni. „Devět procent žáků nabíráme na čtyřletá gymnázia, 37 procent na tříleté obory a 54 procent na maturitní obory na středních odborných školách,“ uvedla Jaroslava Havlíčková z krajského úřadu