VIDEO: Kompostem z luk národního parku zarovnávají sjezdovku na Špičáku

  14:08
Jednu ze sjezdovek na šumavském Špičáku zavážejí speciálním kompostem z luk národního parku. Humus vyplní největší nerovnosti a erozní rýhy. Upravené úseky jsou díky tomu v létě více porostlé zelení a v zimě se na jejich zasněžení spotřebuje méně vody.

Kompostem se zaváží jeden z úseků sjezdovky číslo dva v místě U Zalomeného.

„Od Jezerní cesty až k chatě Kamzík zarovnáváme největší nerovnosti a erozní rýhy nejprve zeminou, na ni potom přijde pěti i více centimetrová vrstva kompostu. Celkem ho sem bylo dopraveno zhruba 120 kubíků,“ uvedl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Složení kompostu je schválené správou CHKO Šumava, nesmí například obsahovat zárodky rostlin, které do této oblasti nepatří. Areál tak plní jeden z bodů environmentálního rozvoje sportovního střediska, kterému se věnuje už několik let.

První etapa se uskutečnila před dvěma lety a týkala se dolní části rodinné Spodní Šance.

Fotogalerie

Díky navezení humusu jsou sjezdovky v létě více porostlé zelení.

Svahy jsou pak více zarovnané, bez rigolů, prohlubní a kamenů. Při zasněžování v zimě se pak na těchto upravených úsecích spotřebuje méně vody a elektřiny, protože technického sněhu stačí menší vrstva.

„Zatímco na vegetací neporostlý nebo chudě zarostlý svah je potřeba zhruba 30 centimetrů technického nebo přírodního sněhu, na tom v létě takto upraveném se může začít lyžovat už při jeho polovičním množství,“ vysvětlil Kasík.