Za zneužívání chlapců dostal bývalý vychovatel pět let a musí se léčit

  10:16
Pět let vězení dostal bývalý vychovatel dětského domova v Tachově za znásilnění a pohlavní zneužití několika svěřenců. Krajský soud v Plzni mu navíc uložil desetiletý zákaz práce s dětmi a ambulantní sexuologické léčení. Poškozeným musí zaplatit 100 tisíc korun.

Rozsudek není pravomocný. Obě strany si ponechaly lhůtu pro podání odvolání.

Podle rozhodnutí soudu je Jaroslav J. vinen, že v roce 2020 a v lednu 2021 opakovaně sexuálně zneužil chlapce z dětského domova, v němž tehdy působil.

„Obžalovaný s úmyslem uspokojit svůj pohlavní pud opakovaně v přesně nezjištěném počtu případů využil toho, že nezletilý spal. Přišel do jeho pokoje, stáhl mu kalhoty od pyžama, rukou mu sahal na penis, kdy s ním pohyboval ze strany na stranu a pokračoval v tom i v době, kdy se nezletilý probudil a řekl mu, aby přestal,“ uvedl v rozsudku soudce Jan Hostaš.

Podle spisu obžalovaný chlapce nabádal, že nemá nikomu nic říkat. Jednání se podle soudce dopouštěl, přestože znal věk svého svěřence. Tomu tehdy bylo 10 let.

Podle žalobce Jaroslav J . obtěžoval také dalšího chlapce, a to ve sprchách. Opakovaně za ním přišel s tím, zda mu může sáhnout na penis a přetahoval mu předkožku. Bývalý vychovatel vinu odmítá. Obvinění proti němu prý zosnoval jeden z chlapců.

Soud během hlavního líčení přehrál výslechy chlapců, výpovědi kolegů obžalovaného i ředitele domova. Zvážil také znalecké posudky poškozených a dospěl k závěru, že obžalovaný se činů dopustil.

Podle sexuologického posudku bylo prokázáno, že muž trpí sexuální poruchou, a to pedofilií, byť si to sám nepřipouští. Podle soudu jednal ve stavu zmenšené příčetnosti vyvolané duševní poruchou.

Trest na spodní hranici podle soudce stačí

„Jednalo se o jeden z nejméně invazivních způsobů znásilnění, které trestní zákoník zná. Máme za to, že trest na samé spodní hranici postačí,“ odůvodnil soudce.

Na zneužívání se přišlo na začátku letošního roku, kdy ředitel domova našel ve schránce důvěry dopis od jednoho z chovanců, kterému se nelíbilo, že jeden z vychovatelů kontroluje děti i ve sprchách.

Když si dopis přečetl, byl na vážkách, zda si pisatel nevymýšlí. Jenže krátce poté se dozvěděl o dalších případech. Děním v dětském domově se začali zabývat policisté. Těm chlapec loni v únoru popsal, jak se v noci probudil a „strejda“, jak vychovateli říkal, mu sahal na penis.

„Spal jsem a cítil to. Vzbudilo mě, když mi sahal na pindíka. Strejdovi jsem řekl: Nesahej na něj. Nelíbilo se mi to. Ale on na něj sahal pořád, nevím jak dlouho to trvalo. A bylo to víckrát. Pětkrát. Vždycky večer. Říkal mi, že to nemám nikomu říkat,“ popisoval chlapec při výslechu, který policisté zaznamenávali na kameru.