iDNES.cz

Lupič přiznal i přepadení, za která trestali jiného. Soud je projednává znovu

  16:30
Čtyřicetiletý Václav Urban prožil ve vězení přes devět let. Podle soudů během tří let přepadl přes čtyřicet bank a pošt v celé republice. Jenže se ukázalo, že se zřejmě přiznal a byl odsouzen i za tři loupeže na Moravě, za které dostal trest i jiný pachatel. Státní zástupce proto navrhl obnovu procesu, čemuž soud vyhověl. Krajský soud v Plzni tak nyní zmíněná tři loupežná přepadení začal projednávat znovu.

Václav Urban přepadával banky. Přiznal se také ke třem přepadením, za které byl odsouzen on, ale i jiný pachatel. Případ je u Krajského soudu v Plzni. (12. 10. 2020) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Devět let, čtyři měsíce a 20 dnů. Takovou dobu byl za mřížemi nyní čtyřicetiletý Václav Urban, který je známý spíše jako bankovní fantom. V letech 2007 až 2010 přepadl v různých převlecích přes 40 bankovních a poštovních poboček po celé republice.

A měl neotřelé nápady, v Plzni jednu loupež spáchal i s hlavou omotanou obinadlem. Když pak utíkal centrem města, podle svědka za ním obvaz vlál a muž tak vypadal jako běžící mumie.

Dnes poprvé přišel Urban k plzeňskému krajskému soudu jen s advokátem, bez doprovodu vězeňské eskorty. Od loňského srpna je na svobodě, tehdy soud nařídil obnovu jeho procesu na základě podnětu státního zástupce.

Ten upozornil, že za tři loupežná přepadení bank na jižní Moravě, za která byl původně odsouzený Urban, dostal u soudu v Hradci Králové trest ještě jiný pachatel.

„Opakuji. Já to nebyl. Ty tři skutky jsem nespáchal. Byl jsem tehdy zaměstnaný pod agenturou. Když jsem byl v práci, nemohl jsem přece být na dvou místech současně,“ odmítl u soudu Václav Urban. Tehdy pracoval v továrně na plzeňských Borských polích.

Do banky v Brně přišel pachatel nejprve před Vánoci, v dalším roce kolem Velikonoc. Vždy měl na hlavě paruku, čepici s velkým kšiltem do čela a zbraň. Jednou měl na ruce, kterou si otevíral dveře, černou, podruhé bílou rukavici.

Při druhé loupeži pachatel přesně věděl, kde jsou peníze. I když byly chráněné časovým zámkem, řekl, že si klidně počká.

Urban dnes u soudu argumentoval tím, že paruku nikdy neměl. Stejně tak tvrdil, že nevlastní řidičský průkaz a s autem neumí jezdit. Reagoval tak na to, že po druhém přepadení banky v Brně jeden ze zaměstnanců pachatele zpovzdálí sledoval. Viděl, jak přešel rušnou silnici, nasedl do zaparkovaného vozu Škoda Favorit a s ním odjel. 

Po více než devíti letech strávených ve vězení působí Urban klidně a slušně. Když se ho v soudní síni předseda senátu ptal, zda chce k některému z důkazů nebo čtených výpovědí něco říct, Urban i sebekratší proslov končí slovem: „Děkuji.“

V roce 2011 plzeňští soudci vyměřili Urbanovi za 44 přepadení deset let vězení vězení. Loni, když pražský vrchní soud rozhodoval, jestli povolí obnovu případu, rozsudek mu změnil. Místo původních 44 případů jej odsoudili jen za 41 a trest mu zkrátil přesně na dobu, kterou si právě odseděl.

Urban nyní u soudu vysvětloval, proč se policistům přiznal i k loupežím na jižní Moravě. „Tehdy mi vyšetřovatelé řekli, že výše škody už nehraje roli, tak jsem to vzal na sebe. U soudu jsem se to pak snažil uvést na pravou míru, ale soud mi neuvěřil,“ řekl muž, který při přepadeních používal i dětské pistole koupené v hračkářstvích.

Soudci chtějí k výslechu předvolat i muže, který byl za loupeže na Moravě odsouzen v Hradci Králové.

Soud zamítl obnovu procesu bankovního fantoma (17. 4. 2019)

Autor:
zpět na článek