Rozdal pokuty za nehody a část peněz si nechal, viní žalobce policistu z Plzně

  16:52
U soudu v úterý stanul plzeňský dopravní policista Vít H. Žalobce jej viní z toho, že si ve třech případech ponechal část peněz z vybraných pokut za dopravní nehody. Například měl viník kolize dostat pokutu dva tisíce korun. V kopii pokutového bloku ale byla napsaná pětistovka, dvě nuly nebo byl tak přeškrtaný, že se částka nedala přečíst.

Policista, který je kvůli trestnímu stíhání od loňského podzimu postavený mimo službu, veškerá obvinění odmítá. „Nejsem si vědom, že bych spáchal, co je mi kladeno za vinu,“ prohlásil v úterý u Okresního soudu Plzeň-město osmadvacetiletý policista.

Státní zástupce Roman Šustáček v obžalobě popsal tři případy z loňského roku, kdy policista podle něj postupoval v rozporu se zákonem. První případ je z konce června loňského roku, kdy řešil lehkou nehodu dvou aut v Plzni. „Poškozené vypsal blok pokuty na místě zaplacené na částku 500 korun, přičemž veden úmyslem opatřit si majetkový prospěch ženě řekl částku 2 000 korun, kterou od ní v hotovosti přijal a 1 500 korun si ponechal pro svoji potřebu,“ konstatoval státní zástupce. I v dalších dvou případech si podle obžaloby policista peníze nechal.

Plat jsem měl slušný, proč bych to dělal?

Stíhaný policista vinu odmítá. „Mám pocit, že v případě první nehody jsem se dopustil toho, že jsme ji z mého pohledu neměli asi vůbec řešit, protože tam byla dvě auta a jen jedna řidička. Zavolali jsme na stálou službu, tam nám řekli, že když přijde pan poškozený, lze věc vyřešit na místě. U druhé nehody si nejsem vědom, že bych se pro sebe snažil cokoli úmyslně získat. Plat jsem měl slušný, vystačil jsem si s ním, neměl jsem žádné nezaplacené účty. Proč bych dělal něco nelegálně?“ odmítl policista.

Originál pokutového bloku si nechávají policisté, kopii, kam se mají údaje propisovat, pak dostává pokutovaný. „Nejsem odborník, ale může nastat chyba, může se jinak zatlačit tužkou, a propíše se jen část, může to být i chyba bloku, že se něco nepropíše,“ vysvětloval policista.

Doplnil, že viníky nehod vždy informoval o maximální výši pokuty, tedy o 2 000 korunách s tím, že pokutu pak ale dal ve výši 500 korun. Dva ze tří řidičů mu podle jeho slov platili dvoutisícovkou. On pak šel do policejního auta, z peněženky na pokuty vyndal částku na vrácení a řidiči pak předal doklady, vypsaný euroformulář o nehodě, pokutový blok i 1 500 korun.

Soud bude pokračovat výslechy svědků.

Autor: