Cizinec, který v kradené dodávce sešrotoval policejní vůz, se půjde léčit

  10:10
Soud uložil psychiatrickou ochrannou léčbu dvaatřicetiletému muži z Polska, který loni v listopadu ukradl v Plzni dodávku a vysokou rychlostí ujížděl před policisty po dálničním přivaděči v protisměru. Honička skončila poté, co mu policisté zatarasili cestu svým vozem. Do něj prchající řidič v plné rychlosti narazil.

Policisté pronásledovali řidiče, který ukradl v Plzni dodávku. Jako zátaras pak použili služební vůz. | foto: HZS Plzeňského kraje

„Posuzovanému se ukládá ochranné léčení psychiatrické ústavní formou,“ potvrdila MF DNES mluvčí Okresního soudu Plzeň-město Lucie Ženíšková.

Rozsudek je pravomocný, obě strany se vzdaly práva na podání odvolání. Dvaatřicetiletému několikanásobnému recidivistovi hrozil za neoprávněné užívání a poškození cizí věci a za násilí proti úřední osobě až šestiletý pobyt ve vězení.

Vyšetřovatelé ale nakonec trestní stíhání zastavili pro nepříčenost. Podle serveru Novinky.cz muž trpí maniodepresivní psychózou a má sklony k nadměrnému užívání návykových látek.

Polák ukradl skříňovou dodávku v ranních hodinách vloni 8. listopadu na Rokycanské třídě v Plzni a ujížděl s ní směrem na Prahu a dále po dálnici D5.

Policisté jej začali pronásledovat, ale na jejich výzvy, aby zastavil, nereagoval. Cizinec pak sjel na přivaděč na Klatovy, u Vysoké se otočil a vysokou rychlostí ujížděl protisměrem zpět na Plzeň.

Prchající řidič kradené dodávky smetl policejní vůz, který mu zatarasil cestu

Policistům se ho podařilo zastavit až poté, co použili služební vozidlo jako zátaras. Šofér se sice snažil projet, ale do služebního vozu v plné rychlosti narazil. Policistům se nic nestalo, stačili z auta včas utéct. Polák skončil v nemocnici.

Pawel G. má v trestním rejstříku už pět záznamů za násilné a majetkové trestné činy. Například na ubytovně v Královéhradeckém kraji zbil spolubydlícího do bezvědomí, protože mu nechtěl dát peníze. Na jiné ubytovně zbil ženu kvůli mobilu a také muže, po kterém chtěl PIN k jeho platební kartě.

30. října 2023