Soud potrestal vězením znásilnění školaček, invalidní důchodce vinu odmítá

  13:54
Krajský soud v Plzni nepravomocně odsoudil pětapadesátiletého invalidního důchodce ze Sokolovska k sedmi letům vězení za osahávání a znásilnění dvou školaček, které k němu jezdily na návštěvy. Obětem jeho činů bylo mezi osmi a třinácti roky. Muž jakoukoliv vinu popírá.

Muži hrozilo až 12 let vězení. Trest si odpyká ve věznici s ostrahou. Rozsudek ale není pravomocný, obžalovaný se okamžitě odvolal.

Státní zástupce Martin Rykl v závěrečné řeči uvedl, že vše, co je obžalovanému kladené za vinu, považuje za prokázané. „Vina je podle mého názoru prokázána, i když obžalovaný vše popírá. Poškozené jsou podle psychologických posudků věrohodné,“ uvedl státní zástupce, který pro obžalovaného za znásilnění a zneužití dítěte k výrobě pornografie požadoval osm let ve vězení.

Podle obžaloby muž znásilnil starší z dívek na začátku minulého desetiletí, když jí bylo 11 let.

„Její nízký věk znal s ohledem na přátelské styky s její matkou. V úmyslu přivodit si uspokojení nezletilou osahával na prsou, pod tričkem a kalhotami, sám se přitom dráždil,“ popsal státní zástupce nejmírnější z prohřešků.

Podle žalobce se muž snažil do dívek proniknout i přes jejich odpor, kdy plakaly a prosily ho, aby toho nechal. „Fotografoval to digitálním fotoaparátem,“ dodal státní zástupce.

Nemá pocity viny a staví se do role oběti

Muž vinu neuznal. „Obžalovaný považuje obžalobu za nedůvodnou, skutky, které jsou mu kladené za vinu, nespáchal. Navrhuji zprostit obžaloby v plném rozsahu, protože nebylo prokázáno, že se skutek stal, popřípadě že jej spáchal obžalovaný,“ prohlásil advokát v závěrečné řeči.

Podle znalce nemá invalidní důchodce žádné pocity viny a snaží se stavět do role oběti. Při vyšetření na psychiatrii nemístně flirtoval se znalkyněmi.

Kromě své neviny se snažil přesvědčit soud také o tom, že neslyší. Když v soudní síni někdo mluvil, snažil se natáčet hlavu tak, aby slyšel. Soudci proto zadali znalcům posudek, aby zjistili, jak na tom muž opravdu je. Zjistilo se, že trpí lehkou až střední nedoslýchavostí.

„Rozumí hlasité řeči na dva až tři metry bez sluchové pomůcky. Při vyšetřování jsme zaznamenali, že jsme se bavili s kolegy mezi sebou, a posuzovaný nám skočil do řeči. Odpovídal na otázky, které nebyly pro něj. I proto považujeme jeho projev za teatrální a účelový,“ řekl znalec.

V soudní spisu se objevila také zkušenost přísedícího, který při čekání na chodbě viděl, jak obžalovaný bez problémů komunikoval s manželkou, aniž by zvyšovali hlas. Stejnou zkušenost potvrdil i státní zástupce.

Podle závěrů znalců má první ze zneužitých dívek z muže strach, cítí se pronásledovaná. Může ji to poznamenat v partnerských vztazích.

Ani druhé z dívek se nedaří ve vztazích. Je dosti úzkostná, znalci u ní nezjistili sklony ke lhaní. „V době činu byla pasivně poslušná, bála se mu nevyhovět,“ citoval soudce z posudku.

Autoři: ,