Za smrt dítěte při porodu doma rodiče přece jen dostali trest, mají podmínku

  12:50
Krajský soud v Plzni potrestal podmínkou rodiče, kterým po domácím porodu zemřel syn. Podle obžaloby předčasně narozenému dítěti nezajistili odbornou ani laickou pomoc a chlapec po dvou hodinách zemřel. Krajský soud změnil tak původní rozsudek okresního soudu, který jim žádný trest neuložil.

Obžalovaní rodiče u soudu. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soudce Krajského soudu v Plzni Zdeněk Jaroš zrušil rozhodnutí okresního soudu z letošního září ve výroku o výši trestu. Okresní soud je totiž uznal vinným z usmrcení z nedbalosti, ale upustil od jejich potrestání.

Nově byli potrestáni ročním vězením s podmíněným odkladem na jeden rok. Rozsudek je pravomocný.

„Dospěli jsme k závěru, že odvolání je důvodné. Okresní soud se nedostatečně zabýval závažností deliktu. Opomněl zdůraznit, že se trestného činu dopustili na bezbranném dítěti, kterému bylo odebráno právo na život a je proto nutné, aby trest byl uložen,“ vysvětlil Zdeněk Jaroš s tím, že uložil nejnižší možný trest.

Proti rozsudku okresního soudu, který vysvětloval, že rodiče jsou nejvíce potrestaní tím, když přišli o dítě, na které se těšili, se odvolala státní zástupkyně. Ohroženi byli až šestiletým vězením. 

Podle obžaloby rodiče nezajistili předčasně narozenému dítěti odbornou ani laickou pomoc. Nezajistili mu teplo, nepodvázali pupečník. Novorozenec pak začal do pupečníku krvácet, což bylo hlavní příčinou jeho smrti.

„I z hlediska generální prevence je třeba vyslat veřejnosti signál, že při jakékoliv anomálii u domácího porodu je nutné ihned zajistit lékařský dohled nad novorozencem,“ domnívá se státní zástupkyně.

Chlapeček po předčasném porodu doma na konci prázdnin loňského roku žil jen necelé dvě hodiny. I přesto, že se narodil v sedmém měsíci, rodiče mu ihned záchranku nezavolali. 

„Položila jsem ho na prso, přisál se. Neuvědomila jsme si v poporodní euforii, že by se k dítěti v sedmém měsíci měla hned volat záchranná služba. Nevěděla jsem to, byla to chyba. Šla jsem se pak osvěžit. Byla jsem pak v posteli, dítě na mě, placenta byla v misce vedle nás. Plánovali jsme, že ráno pojedem k doktorovi,“ uvedla obžalovaná žena, která v minulosti už jedno donošené dítě doma porodila.

Podle rodičky byl porod rychlý a nečekaný

Jméno obžalované, stejně jako jejího manžela, nelze zveřejnit kvůli ochraně dalších dětí, které spolu mají.

Podle slov rodičky byl porod kolem druhé hodiny v noci tak rychlý a nečekaný, že než její muž doběhl s ručníky z koupelny, dítě držela v náručí. Křeče v břiše, které nepovažovala za porodní bolesti, poprvé ucítila asi tři čtyři hodiny předtím.

Záchrannou službu volali více než tři hodiny po porodu, když žena podle svých slov zjistila, že se dítě nehýbe. Zatímco do vesničky na pomezí jižního Plzeňska a Domažlicka mířili záchranáři, otec novorozence prováděl resuscitaci podle rad dispečerky záchranné služby po telefonu.

Záchranářům otevřela sama rodička, lékařka převzala resuscitaci od otce. Na místo přiletěl i záchranářský vrtulník.

„Situace na místě byla nepřehledná, bylo tam málo světla. Velmi špatně jsme viděli. Dítě bylo v bezvědomí. Nedýchalo, nejevilo známky života, bylo velmi drobné. Byla jsem zaskočena, že i tak dlouho po porodu nebyl oddělený pupečník. V místnosti byly zapálené dvě svíce,“ uvedla lékařka ze záchranné služby.

Kdyby byla poskytnuta pomoc, dítě by přežilo

Podle znalců nemá sedmiměsíční dítě po předčasném porodu dostatečně vyvinuté ani plíce, nedostatečně se mu okysličuje krev. „Kdyby byla okamžitě poskytnuta vysoce odborná pomoc, pravděpodobnost přežití by byla přes 90 procent,“ citoval soudce z posudku znalce.

„Bylo to svévolné rozhodnutí rodičů realizovat porod podle svých představ, Nezodpovědným a sobeckým jednáním zapříčinili smrt svého dítěte,“ uvedla státní zástupkyně.

Oba rodiče tvrdí, že na tragédii myslí každý den a trápí je.

Soud uznal vinu rodičů za smrt dítěte rozeného doma (2. 9. 2020)

2. září 2020

Autor: