Ženu svázal, dusil polštářem a znásilnil. U soudu dostal senior tři roky

  17:06
Krajský soud v Plzni nepravomocně vyměřil tři roky vězení seniorovi ze Sokolovska, který loni znásilnil svoji tehdy už bývalou přítelkyni. Žárlivý muž se po rozchodu snažil ženu několikrát kontaktovat, psal jí desítky sms zpráv, nakonec za ní přišel do chaty, svlékl ji, dusil polštářem, polil studenou vodu a vyhrožoval zabitím.

Protože podle znalců čin u ženy vyvolal posttraumatickou stresovou poruchu, 68letý muž jí má zaplatit ještě 120 tisíc korun za nemajetkovou újmu.

„Obžalovaný podává odvolání do viny, trestu i náhrady škody,“ prohlásil advokát Radko Poledna po krátké konzultaci s obžalovaným. Případ po odvolání odsouzeného tak ještě budou přezkoumávat u Vrchního soudu v Praze.

„Já tu ženu miloval. Doopravdy miloval. Nikdy v životě jsem takovou lásku nechoval,“ tvrdil u soudu senior, který chvílemi neudržel slzy. Jenže slzy nebyly podle soudců projevem lítosti nad tím, co způsobil, ale nad vlastním osudem.

Žárlivé scény, kopání do vchodových dveří, pak prohledání bytu, jestli tam žena neukrývá milence. Poté sliby od žárlivého seniora, že se to už víckrát nestane, že ji šíleně miluje. I tohle se podle ženy odehrávalo v době kolem jejich rozchodu.

Ženu šmíroval pod lavičkou

I když žena vztah ukončila, muž to podle spisu nemínil vzít na vědomí. „Pořád mě zkoušel kontaktovat, když jsem šla ven. Zablokovala jsem si i jeho číslo na telefonu. Poslal mi desítky textových zpráv. Kroužil kolem zahrádky s chatkou, říkal, že po cestě chodit může,“ popisovala žena.

Muž na ni čekával, když šla do práce, snažil se ji doprovázet. „Opakovaně přelézal plot na zahrádku. V září 2021 jsme ho objevily s kamarádkou schovaného pod lavičkou. Šmíroval tam,“ řekla žena.

Více než měsíc po rozchodu pustila poškozená muže ještě jednou a naposledy k sobě na chatu. Nezapírala poslední intimní sblížení. Právě tenhle okamžik byl rozhodující pro kvalifikování případu i jako nebezpečného pronásledování.

Kdyby k návštěvě nedošlo, byly by podle zákona naplněny všechny znaky k tomu, aby pachatel mohl být odsouzen i za stalking.

„Už pak nelze hovořit o dlouhodobosti jednání, že vytrvale odmítá jeho přítomnost,“ vysvětlili soudci, proč muže v této části obžaloby zprostili.

Asi týden po téhle návštěvě muž přeskočil plot u zahrádky s chatou. Žena tam zrovna něco dělala na zahrádce. Začal jí sprostě nadávat. „Měla jsme z něj strach. Chtěla jsem, aby odešel. Dostrkal mě k chatě. Povalil mě na gauč a začal ze mě strhávat oblečení. Když jsem začala křičet, dusil mě polštářem. Vyhrožoval, že mě zabije. Pokoušel se o styk. Přinesl si i lubrikant. Já měla strašný strach, ani nevím, jak to proběhlo,“ těžce popisovala žena u soudu.

Bývalé přítelkyni svázal ruce a polil ji vodou

I když byl chladný listopad, jen úplně nahé jí umožnil jít na venkovní toaletu. I tam ji hlídal. Když se pak vzpouzela a nechtěla zpátky do chaty, polil ji kbelíkem ledové vody, dotáhl dovnitř a tam svázal ruce páskem.

„Seděl na gauči. Říkal, že tam budeme do rána. Že nesmím nikomu nic říct, že nechce do basy,“ popisovala žena. Cestou z chaty se jí podařilo dojít na policii, kde vše oznámila.

Když teď v soudní síni zaslechla hlas obžalovaného, který se jí jen ptal z jiné soudní síně, podklesla jí kolena. Pro soudce i znalce je svědectví ženy přesvědčivé.

„Výpověď poškozené je věrohodná. Vypovídala věcně, stroze, snažila se věc nerozmazávat, sama následky nezveličuje,“ konstatovali soudci.

Seniorovi hrozilo za znásilnění, omezování osobní svobody a vydírání od pěti do 12 let vězení. I s ohledem na jeho věk soudci nakonec dospěli k závěru, že v jeho případě postačí trest pod spodní hranicí sazby, ale tříletý trest musí být nepodmíněný. „Trest musí být dostatečně tíživý, aby si obžalovaný uvědomil, že obdobné jednání je neakceptovatelné,“ uzavřeli soudci.

Autor: