iDNES.cz

O růžovém králíkovi požírajícím člověka se opět hlasuje, stále budí rozruch

  13:00
Jedni betonového králíka u rušné křižovatky v plzeňské části Košutka oceňují jako nápadité dílo, jiní mu ani po pěti letech nemohou přijít na chuť. Lidé teď v anketě úřadu městského obvodu mají poradit radním, zda mají jednat o zápůjčce skulptury na další období.

Růžového betonového králíka u zastávky MHD Severka v Plzni čeká hlasování občanů o jeho osudu. (13.února 2020) | foto: Petr EretMAFRA

Autorem třítunové sochy králíka pojídajícího člověka je Adam Trbušek. Před pěti lety si výtvor vybralo vedení prvního městského obvodu.

Teď o jeho osudu už podruhé rozhodují lidé v anketě. Do hlasování, které je umístěné na facebookovém profilu úřadu, už se zapojilo přibližně osm tisíc zájemců. 

Obří králík v Plzni

Pod příspěvkem je také přes 200 komentářů. 

Pozitivně se vyjádřila například Monika Anděla Šindelářová.

„Nejenže je růžový králík úžasné umělecké dílo, ale stal se i výborným orientačním bodem,“ napsala.

Naopak kritická je třeba Marcela Kahovcová. Podle jejího názoru se sice fantazii a tvořivosti meze nekladou, ovšem v tomto případě by práci nevystavovala. „Zombie králík, nehezké a bezúčelné. A ještě vysvětlovat tříletému dítěti, že králík nechce pána spapat,“ sdělila.

Trbušek je v současnosti už absolventem plzeňské umělecké fakulty Sutnarka. Panoptikum, jak své satirické dílo nazval, je parafrází Goyova obrazu Saturn požírající svého syna. 

„Má zobrazovat člověka uvězněného v systémovém mechanismu, naprosto bezmocného, nemocného a oddaného, který podlehl svým touhám a rozmarům,“ vysvětlil při slavnostním odhalení sochy. Tu původně zhotovil jako bakalářskou práci a přihlásil se s ní do soutěže vypsané prvním městským obvodem.

2. listopadu 2017

Panoptikum se v minulosti stalo terčem sprejerů a vandalů. Před dvěma lety se uskutečnila anketa poprvé. Tehdy hlasující rozhodli, že králíka z Košutky odstranit nechtějí. 

Hlasování o soše se nekoná každý rok

Scénář se letos opakuje. „V červenci vyprší smlouva, kterou máme se Západočeskou univerzitou v Plzni. Obnovujeme ji každý rok, sochu máme pouze ve výpůjčce. Slíbili jsme, že se občanů budeme ptát na jejich názor. Proto nás zajímá, jestli tam má králík ještě zůstat,“ konstatovala starostka Úřadu městského obvodu Plzeň 1 Helena Řežábová. 

Hlasování se však každoročně nekoná. Je na rozhodnutí vedení obvodu. Navíc na facebookovém profilu může svůj názor vyjádřit kdokoliv, ne pouze lidé z Košutky. 

Socha králíka se zbarvila dorůžova (30. listopadu 2015):

30. listopadu 2015

Pokud by tentokrát převážila negativní stanoviska, konečné slovo má stejně rada prvního městského obvodu, která výsledek zohlední.

Podle děkana Sutnarky Josefa Mištery je znovu otevřená debata prospěšná. „Cokoliv se kolem králíka děje, dokazuje, že je to správné dílo na správném místě, protože hýbe společností. Vyvolává diskuzi, o to šlo,“ myslí si.

Panoptikum vnímá jako symbol konzumu, který jsme si vystavěli a pak se stali jeho otroky. „Sami jsme králíka stvořili a on nás teď likviduje. Lokalita není zvolená náhodně, je kousek od obchodního domu, jednoho z chrámů konzumu. Moc se to povedlo,“ zhodnotil.

Socha králíka je u rušné křižovatky

Socha králíka je u rušné křižovatky

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek