iDNES.cz

Pád stromu zpozdil vlaky, kvůli těžkému sněhu na Špičáku nejezdí vleky

  9:52,  aktualizováno  11:01
U České Kubice na Domažlicku ráno najel mezinárodní rychlík do spadlého stromu, nikdo se nezranil. Provoz na trati byl na více než dvě hodiny zastaven. Kvůli mokrému sněhu a nebezpečí padajících stromů nejezdí některé lanovky v Železné Rudě. Na Klatovsku byly ráno bez proudu asi tři tisíce domácností.

V pondělí ráno najel mezinárodní rychlík u České Kubice na Domažlicku na spadlý strom. Provoz na trati byl na více než dvě hodiny zastaven. | foto: HZS Plzeňského kraje

Rychlík najel na spadlý strom v úseku mezi 178 až 175,5 kilometrem kolem půl osmé ráno.

„Při nárazu došlo k poškození lokomotivy, rozsah zatím není znám,“ uvedl za krajské hasiče jejich mluvčí Petr Poncar. Dodal, že ve vlaku jelo celkem sedm cestujících a strojvedoucí. „Nikdo z nich se nezranil,“ doplnil.

Provoz na trati Domažlice - Česká Kubice byl zcela zastavený až do deseti hodin a České dráhy zajistily místo mezinárodních rychlíků náhradní autobusovou dopravu. 

Mezinárodní vlak Západní expres, který jezdí mezi Mnichovem a Prahou, nabral až hodinové zpoždění. Další rychlíky Západního expresu v úseku mezi Furth im Waldem a Domažlicemi nahradily autobusy.

Hasiči zasahovali u podobné kolize také v neděli. Nedaleko Hojsovy Stráže najel po sedmé hodině ráno vlak do spadlého stromu. „Ani v tomto případě se nikdo nezranil, v soupravě byl pouze jeden cestující,“ doplnil Poncar s tím, že vlak se při nárazu poškodil jen lehce.

Ke stromům popadaným vlivem silnému větru vyjížděli hasiči především v neděli. V Plzeňském kraji zaznamenali zhruba třicet výjezdů, zejména na Šumavě a na Domažlicku v okolí Klenčí pod Čerchovem.

Kvůli špatnému počasí se dnes ráno ocitly skoro tři tisíce domácností bez proudu. Kolem desáté hodiny už to byly pouze necelé tři desítky.

„Odříznuté od elektřiny zůstávají oblasti kolem Pancíře, Špičáku a Železné Rudy,“ uvedla v pondělí ráno manažerka komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová.

Technici mají potíže se do některých lokalit dostat autem, přístupové cesty jsou kvůli popadaným stromům nedostupné. Musejí tak pěšky, veškeré nářadí si berou s sebou a na nohy nasazují sněžnice.

„Problémy se týkají například Kašperských Hor, Červené, Podlesí, Zhůří nebo Lídlových Dvorů. V Nýrsku pak Zelené Lhoty a Hojsovy Stráže,“ vyjmenovala Jirovcová. Odpoledne bylo bez elektřiny pouze několik desítek domácností.

Omezit provoz museli také ve skiareálu na Špičáku v Železné Rudě.

„Nejdříve nejel pouze vlek na Spodní Šanci. V neděli po čtrnácté hodině jsme ale museli zastavit veškeré vleky mimo dráhy pod Sirotkem. Napadlo dalších asi deset centimetrů těžkého sněhu. Navíc se otepluje a lámou se špičky stromů,“ odůvodnil v neděli odpoledne ředitel areálu Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Šumavská horská služba varuje před nebezpečím

Doplnil, že za poslední dny napadl v lokalitě asi metr sněhu. Omezení platí i dnes. Z technických důvodů musí zůstat lanová dráha, Spodní Šance, Zalomený i Lubák mimo provoz.

Podle webu skiareálu by v úterý měly být v provozu všechny vleky kromě lanové dráhy na vrchol Špičáku.

Šumavská horská služba ale opětovně varuje před hrozícím nebezpečím. „Lidé by v žádném případě neměli vstupovat do lesních porostů. Neměli by chodit ani mimo upravené trasy nebo do volného terénu. Je to skutečné velké riziko a ohrožení života,“ zdůraznil náčelník Michal Janďura.

Do středeční půlnoci platí výstraha kvůli silnému větru

Od časných hodin se společně s kolegy snaží zpřístupnit turistické cesty vedoucí do sportovních areálů, kde provádějí záchrannou činnost. „V noci přišel silný nárazový vítr, pršelo a na hřebech hor sněžilo, takže stromy ztěžkly a padají,“ doplnil.

Předpověď počasí však není příliš optimistická. V celém kraji platí do středeční půlnoci meteorologická výstraha kvůli silnému větru. Na Šumavě dosáhne v nárazech rychlosti 15 až 20 metrů za sekundu.

„Hlavně v oblastech od 600 metrů bude v úterý odpoledne znovu pršet nebo se vyskytne déšť se sněhem. Na horách se mohou tvořit sněhové jazyky, v nižších polohách pak náledí,“ uvedl z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Kopeček.

Autoři: ,
zpět na článek