Slavnosti svobody budou kvůli epidemické situaci už podruhé online

  9:14
Před rokem zástupci Plzně doufali, že lidem květnové Slavnosti svobody pokažené pandemií koronaviru vynahradí letos. Ani v tomto roce ale nebudou v plnohodnotné podobě, která tradičně přitahuje desítky tisíc lidí. Vzpomínat a oslavovat se sice bude, ale hlavně prostřednictvím online studia.

Vrcholem plzeňských Slavností svobody byla tradiční jízda historických vojenských vozidel po Klatovské třídě v Plzni - Convoy of Liberty. (5. 5. 2019) | foto: Petr Eret

Na rok 2021 přitom organizátoři chtěli přesunout atraktivní program původně plánovaný k 75. výročí konce války. 

„Musím přiznat, že nás ani ve snu nenapadlo, že i po roce epidemická situace oslavy neumožní, nebo že bude ještě o dost horší, než byla na přelomu března dubna roku 2020,“ prohlásil primátor Plzně Martin Baxa

Ujistil ale, že město na oslavy nerezignovalo a nenechá se od nich odradit. „Nicméně musíme opět ve velké míře převést Slavnosti svobody do online prostředí,“ řekl.

Akce, které souvisejí s osvobozením města v roce 1945, se uskuteční 6. - 9. května. V prvním dnu budou slavnostně zahájeny pietním aktem u památníku Díky, Ameriko! Jeho podoba bude záviset na aktuální epidemické situace a vládou nastavených podmínkách. V minimální verzi se počítá s položením květin a s proslovy primátora, zástupců USA a Belgie. 

Ve dnech 7. - 9. května bude online vysílat studio Slavností svobody, a to z Měšťanské besedy. V prvních dvou dnech se vysílání zaměří zejména na historii.

Program slavností

  •  6. května: Pietní akt u památníku Díky, Ameriko! - pro veřejnost zprostředkován formou přenosu, v plánu je spojení se přes internet s veterány
  • 7. května: Studio online (17-20 h): hudební program, rozhovory, dokumenty
  • 8. května: Studio online (17-20 h): hudební program, rozhovory, dokumenty, záznam položení květin u pomníků 2. pěší divize a 16. obrněné divize
  • 9. května: Studio online (11-17 h): hudební vstupy, letecká přehlídka, dokumenty, rozhovory, koncert

V neděli 9. května, kdy by za normálních okolností projížděl městem Convoy of Liberty, začne studio vysílat v tradičním čase startu konvoje, tedy v 11 hodin dopoledne. Úvod vysílání bude věnován historii pořádání oslav osvobození a záběrům z konvojů, které v minulých letech projely městem za několikatisícové účasti zájemců. 

„Studio odvysílá streamy hudebních vystoupení, zajímavé tematické reportáže a v brzkých odpoledních hodinách venkovní program ‚ve vzduchu‘, který představí vojenská historická letadla. V jednání je možnost zapojit do tohoto programu armády ČR a USA,“ uvedla Jana Komišová z magistrátu.

Vzhledem k tomu, že omezení kontaktů nad rámec rodiny má dlouhodobě zásadní vliv i na činnost klubů vojenské historie, představí online program jejich zájmové aktivity formou předtočených reportážních pořadů. Série video reportáží se bude kromě činnosti klubů vojenské historie věnovat památným místům spojeným s osvobozením americkou armádou nejen v Plzni, ale i v kraji, a natáčet se bude v dubnu.

„V případě zásadního zlepšení epidemické situace a uvolnění opatření je město připraveno v ulicích města představit formou ‚výstavy‘ dílčí části historické vojenské techniky, ne však prostřednictvím kempů, ale právě výstavou jednotlivých kusů techniky v sadovém okruhu města,“ sdělil primátor Martin Baxa.

Slavnosti svobody zahájili váleční veteráni (3. 5. 2019)