Škodovka testuje v Plzni nový trolejbus, cestující sveze o prázdninách

  9:46
Škoda Group vyslala do plzeňských ulic k najíždění prvních testovacích kilometrů zcela nový typ trolejbusu. Vůz je dlouhý 12 metrů a pro Plzeň je v nezvyklé bílé barvě. Vozidlo je osazeno pomocnými bateriemi, které umožňují plnohodnotnou jízdu i v úsecích bez trolejového vedení.

Dvanáctimetrový trolejbus s pomocnými bateriemi pro úseky bez trolejí testuje Škodovka v ulicích Plzně. | foto: Škoda Group

O zahájení testovacího provozu informoval mluvčí výrobce Jan Švehla. „Novinka mezi produkty Škoda Group podstoupí během zkušebních jízd v západočeské metropoli i řadu testů, aby mohla absolvovat typové a homologační zkoušky. Během prázdnin by se novým trolejbusem měli svézt první pasažéři v rámci zkušebních jízd s cestujícími. Nový typ trolejbusu je vybaven klimatizací pro zajištění vyššího komfortu cestujících, disponuje také moderním informačním a odbavovacím systémem,“ vypočítal Švehla.

Zatímco předchozí typy trolejbusů ze škodovky byly označované číslem, za kterým byla zkratka Tr, nový vůz dostal pojmenování Škoda T'CITY.

Dvanáctimetrový trolejbus s pomocnými bateriemi pro úseky bez trolejí testuje Škodovka v ulicích Plzně.

„Rodina vozidel Škoda se rozrůstá o nového člena. Jsem velmi ráda, že máme nové vlastní trolejbusy, které navazují na naši 86letou tradici. Za tu dobu jsme našim zákazníkům dodali již více než 14 500 trolejbusů a věřím, že nové trolejbusy Škoda T'CITY budou stejně oblíbené, jako byly naše předchozí produkty,“ uvedla prezidentka produktové řady Bus ve Škoda Group Tanya Altmann.

V budoucnu chce výrobce nabízet i trolejbus bez baterií. Mluvčí společnosti upřesnil, že trolejbus vyvinula Škoda ve spolupráci se sesterskou společností Temsa, která pro trolejbusy vyrobila novou generaci karoserie. Škoda dodala trakční výzbroj.

Obě firmy spolupracovaly na výrobě elektrobusů, které v lednu letošního roku začaly jezdit v Praze. Nový typ trolejbusu vznikl ve Škodě Electric patřící do skupiny Škoda Transportation, která se začala prezentovat jako Škoda Group, součást skupiny PPF.

Autor: