Cesta od dálnice D5 na Chebsko je zase narovnanější, vyhýbá se obcím

  13:12
Ve čtvrtek v podvečer Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo poslední zrekonstruovaný úsek 14 kilometrů dlouhé silnice mez dálnicí D5 na nové Hospodě a Planou na Tachovsku. Narovnaná komunikace se vyhýbá obcím na trase. Do 10 let by měl být hotový i poslední úsek téhle silnice v Plzeňském kraji od Plané na hranici s Karlovarským krajem.

Po desítkách let, kdy auta často prudce brzdila před ostrou zatáčkou v Bezděkově na Tachovsku, měli obyvatelé zdejších domků v noci na pátek neobvyklé ticho. Ve čtvrtek v podvečer projela první auta po přestavěné silnici, která odvedla dopravu mimo obec.

Tříkilometrový úsek budovalo sdružení firem Berger Bohemia a Eurovia. Technika poprvé kopla do země 19. února 2018. Jednou z podmínek bylo, aby byl po celou dobu zachován provoz na hlavním tahu, který je zároveň spojnicí mezi dálnicemi D5 a D6.

Proto výstavba probíhala po částech. Vždy po dokončení jednoho úseku a převedení dopravy z obslužné komunikace na něj se pustili do další části.

Šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl řekl, že nová komunikace usnadní řidičům jízdu a také je pro ně bezpečnější. V porovnání s původní silnicí na nové nejsou ostré zatáčky a horizonty.

Dopravu by na ní neměla brzdit zemědělská technika nebo cyklisté. „Ti budou využívat vybudovanou souběžnou komunikaci, cyklisté v ní získali bezpečné spojení mezi obcemi,“ vysvětlil Mátl.

Tříkilometrová silnice stála 178 milionů korun. „Doufám, že narovnané úseky komunikace nebudou svádět k překračování rychlosti a nebudou zde nehody,“ řekl generální ředitel společnosti Berger Bohemia Zdeněk Pilík.

Podle něj by prospělo, kdyby se podařilo zrychlit všechny procesy před zahájením staveb. „Navazující úsek u Kočova se otevíral před devíti lety,“ připomněl Pilík.

Nečekaný nárůst dopravy

Z informací ŘSD vyplývá, že se stavební firmy musely vypořádat s nečekaným nárůstem dopravy na souběžných silničkách.

Nová Hospoda - Kočov (2. stavba)

délka: 3 km

stavebních objektů: 34

zhotovitelé:  Berger Bohemia, Eurovia

cena: 178 169 667 Kč s DPH

výstavba: 2017 - 2020

„Původní návrh, že provoz bude zachovaný bez omezení, nešel na souběžné komunikaci splnit. Důvodem byl obrovský nárůst dopravy, a to zejména kamionů mezi dálnicí D5 a Chebem. Souběžná komunikace nebyla dostatečně široká, proto byla doprava řízena kyvadlově semafory, stavba byla rozdělena do více etap, bylo zapotřebí více provizorních přejezdů,“ potvrdili lidé z ŘSD.

Řidiči od čtvrtečního podvečera jezdí po čtrnácti kilometrech silnice, která je po sjezdu z dálnice D5 vede mimo obce a podjíždí i železniční koridor Plzeň – Cheb. Přestavěná silnice končí na okraji Plané, dál musejí šoféři jet po klasické silnici až na hranici s Karlovarským krajem.

Tak to bude ještě asi deset let, než bude přestavěný i poslední úsek téhle silnice první třídy.

I po přestavbě budou nadále auta jezdit po stávající silnici mimo hustě obydlenou část Plané. Obě tamní velké křižovatky čekají přestavby. V jedné se kříží průtah se silnicí spojující centrum města s nádražím, ve druhém případě jde o napojení silnice od Tachova na hlavní tah. Provoz je tam už dnes tak silný, že přejet přes hlavní silnici v dopravní špičce je téměř nemožné.

U odbočky na Svatou Annu se budoucí silnice odpojí od té stávající, pokračovat bude jihozápadním obchvatem u Chodové Plané až na hranici s Karlovarským krajem, kde se přeložka silnice první třídy napojí na pětikilometrový obchvat Trstěnic a Drmoulu. Na něj vjela první auta začátkem letošního června.

Vedoucí úseku výstavby plzeňského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic Miroslav Blabol řekl, že práce na přípravě úseku Planá - Trstěnice dál pokračují. „Na konci srpna budeme mít vyhodnocený předběžný geotechnický průzkum. Nechceme ztrácet čas, plánujeme, že hned zadáme dokumentaci pro územní rozhodnutí té stavby. Věříme, že do konce tohoto desetiletí bude úsek v provozu. Pokud všechno půjde hladce, předpokládáme zahájení stavebních prací v první polovině roku 2026,“ vysvětlil Blabol.

Zrekonstruovaná silnice Nová Hospoda - Planá

červená značka - nově otevřený úsek u Bezděkova    modré značky - přestavěná silnice I/21 mezi dálnicí  D5 a Planou

červená značka - nově otevřený úsek u Bezděkova modré značky - přestavěná silnice I/21 mezi dálnicí D5 a Planou

Autor: