Seniorka srazila autem silničáře a ujela. Myslela, že narazila do betonu

  11:50
Dvaasedmdesátiletá řidička narazila ve čtvrtek na Klatovsku do stroje, se kterým dělník frézoval silnici. Místo, aby pomohla zraněnému muži, ale ujížděla dál. Zastavili ji až kolegové silničáře, kteří se za vozem rozjeli.

Seniorka za volantem osobního auta narazila frézy, se kterou na označeném místě pracoval silničář, a z místa odjela. (3. září 2020) | foto: Policie ČR

Nehoda se stala mezi Soustovem a Vráží. Auto narazilo do frézovacího stroje, s nímž dělník pracoval uprostřed silnice.

Při nehodě byl stroj odhozen na silničáře, kterému poranil břicho. Řidička však po střetu nezastavila a jela dál.

„Spolupracovníci zraněného frézaře řidičku pronásledovali a později zastavili u osady Nové Chalupy. Přivolaní dopravní policisté pak zjistili, že řidička má od dubna 2019 neplatný lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Dále neměla na očích brýle, které mít měla. Uvedla však, že ‚má v očích implantované čočky‘. Rovněž tvrdila, že o dopravní nehodě neví. Myslela si, že narazila do nějakého betonu,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová. 

Podle policistů byl opravovaný úsek silnice první třídy dostatečně označen. „Po dobu prací tam byly dopravní značky i světelná šipka. Řidička nedbala zvýšené opatrnosti a při objíždění pracovníka údržby narazila pravým předním kolem do pravého kola frézy,“ popsali policisté.

Dopravní policisté případ dál vyšetřují. Dechové zkoušky u řidičky ani u zraněného pracovníka údržby silnic neprokázaly, že by byli pod vlivem alkoholu. 

Zdravotní způsobilost

Lékařské posudky musejí mít řidiči povinně od 65 let. Po 68. roce si je musí vyřizovat každé dva roky. Kdo doklad nemá, může ve správním řízení dostat pokutu pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na půl roku až rok. 

Jak ukazují další nehody, případy kdy motoristé srazí pracovníky údržby silnic a dálnic, nejsou výjimečné, i když pracovní místa bývají výrazně označena a samotní lidé udržující komunikace mají oblečení s reflexními prvky.  

Například v červnu 2017 smetl řidič kamionu na D5 světelnou ceduli, zranil sebe i silničáře.

Před čtyřmi roky zase narazila cisterna na D5 na Rokycansku do vozidel pracovníků údržby, zranil se jeden muž. Před šesti lety kamion na D5 smetl auto na sekání trávy, zranili se tři lidé.

červená značka - místo události, modrá - místo zastavení

červená značka - místo události, modrá - místo zastavení

Autor: