Stařík, který osahával děti, trpí pokročilou demencí. Soud nařídil léčbu

  14:28
Dvaaosmdesátiletý senior z Chebska, který podle obžaloby zneužil tři školáky, odešel od Krajského soudu v Plzni bez trestu odnětí svobody. Nařízena mu byla ochranná psychiatrická ústavní léčba. Muž totiž trpí pokročilou demencí, která podle soudu měla vliv na jeho chování vůči nezletilým.

Za znásilnění a pohlavní zneužití nezletilých hrozilo muži z Chebska až dvanáct let vězení. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Ústavní léčbě se souzený muž podrobí až si odpyká již pravomocný šestiletý trest vězení. Ten dostal již dříve za znásilňování osmileté školačky v letech 2014 až 2015.

Podle dnešního verdiktu Krajského soudu v Plzni senior trpí pokročilou demencí a ta měla vliv na jeho chování vůči třem nezletilým v nyní projednávaném případě. Ten se týká  dvou hochů ve věku deset a třináct let a patnáctileté dívky.

„Již dříve vyměřený šestiletý trest postačí k nápravě. Není třeba jej navyšovat. Trestní zákoník tento postup umožňuje,“ uvedl soudce Tomáš Bouček s tím, že ovládací schopnosti obžalovaného jsou kvůli duševnímu onemocnění  podstatně snížené.

Soudce při vyměřování trestu přihlédl také k tomu, že trestné činy obžalovaného vůči třem školákům neměly tak závažný průběh jako v předchozím případě. Navíc, jak konstatoval Bouček, děti neměly závažný následek na psychickém a fyzickém zdraví.

Muž nyní dostal trest za pohlavní zneužívání a pokus o něj a za pokus o znásilnění. Za to mu hrozilo až 12 let vězení.

Verdikt je pravomocný, státní zástupce i obhájce seniora se vzdali práva na odvolání.

Senior lákal děti do bytu na počítačové hry

Nyní projednávané případy se podle spisu staly v bytě obžalovaného ve Františkových Lázních od července do října roku 2017.

Sem postupně vylákal tři děti, které spolu kamarádily. Nejdříve v červenci na počítačová lákadla přivábil třináctiletého chlapce, kterému řekl, „ať ukáže pindíka“. Chlapec ale utekl.

Další obětí byl o tři měsíce později desetiletý chlapec, kterého muž nalákal také na počítačové atrakce. Senior ho také požádal o ukázání přirození, chlapci pak stáhl kalhoty a osahával ho.

Třetí poškozenou byla na konci října patnáctiletá dívka, která přišla i s chlapci. Muž ji pozval do vedlejšího pokoje, kde po ní chtěl, aby si sundala triko a vyzkoušela si nové oblečení, které jí koupil. Dívku přitáhl k sobě a osahával ji. 

Odsouzený senior vinu nepřiznal, naopak. U soudu vinu svaloval na děti, když tvrdil, že k němu chodily opakovaně, aby mu kradly peníze.

Podle znalců si děti nic nevymyslely

Znalci zkoumali i věrohodnost dětí. „Konstatovali, že je velmi dobrá. Výpovědi dětí potvrdila i dospělá svědkyně, která zaslechla, jak se školáci o eskapádách seniora mezi sebou baví,“ dodal soudce Bouček.

Obžalovaný senior se hájil i tím, že si dívka vše vymyslela, protože on si ji nemohl k sobě přitahovat, když má nemohoucí ruku. To soud odmítl s tím, že když například může chodit o francouzských holích, mohl drobnou dívku násilně nutit k sexu.

Policisté při zkoumání bytu nalezli v mužově počítači sexuální obsah, v bytě pak sexuální pomůcky.

Podle znalců senior netrpí žádnou sexuální deviací. Děti mu sloužily jako snadno dostupná náhražka k uspokojení touhy, kterou bez partnerky nemohl naplnit.