Plzeň si na několika místech připomene atmosféru 17. listopadu 1989

  10:04
Euforii i napětí, atmosféru studentské stávky, zrod Občanského fóra nebo vzpomínky aktérů období, které přineslo konec komunistického režimu v Česku a na Slovensku, připomene v neděli v Plzni několik akcí v rámci projektu Reflexe svobody II.

Během Cesty svobody si zájemci budou moci projít několik míst v Plzni, kde je čeká tematický program k třicátému výročí 17. listopadu 1989. | foto: Radovan Kodera

Už v 10 hodin začne v chrámu svatého Bartoloměje na náměstí Republiky mše celebrovaná biskupem Tomášem Holubem. Bohoslužba bude poděkováním za dar svobody.

Reflexe svobody II nabídnou celkem devět míst, na kterých poukážou na plzeňské události roku 1989. Například studentskou stávku jako performanci studentů dramacentra Johan budou moci zájemci zažít v budově dnešní právnické fakulty, divadelní skeč na motivy setkání zástupců Občanského fóra s veřejností se odehraje v budově Konzervatoře v Kopeckého sadech.

Scéna s názvem Vyjít ze sklepa! v Pivovarském muzeu připomene první zasedání a formování Občanského fóra. Scénické akce se během odpoledne odehrají čtyřikrát v různých časech.

Zvukový průvodce zavede do časů revoluční Plzně

„Setkáním na třech autentických místech, kterými procházela historie, bychom rádi umožnili lidem spoluprožít státní svátek. Takovou uměleckou rekonstrukcí se vrátit k historii prostřednictvím mladých lidí, kteří jsou vlastně dětmi sametové revoluce, neboť jejich rodiče byli v době listopadu 89 také ve věku teenagerů. Snažíme se, aby se vyslovila generace, která už na 17. listopad 1989 nahlíží jako na historickou událost někde po Bílé Hoře nebo bitvě u Kresčaku,“ sdělil divadelník Roman Černík z Moving Station.

Bez ohledu na čas si zájemci budou moci projít trasu v centru města se svým mobilním telefonem, který jim poslouží jako zvukový průvodce. Ten je zavede do časů revoluční Plzně a přiblíží tehdejší atmosféru.

„Povedlo se nám vytvořit průvodce, se kterým se každý může nechat vést městem, vnímat realitu Plzně v revolučním kabátu listopadu 1989. Stačí si vzít sluchátka, načíst 17. listopadu QR kód U Branky a vyrazit. Na přípravě spolupracovali jak pamětníci, jejichž životní příběhy jsou zveřejněné na portálu Paměť národa, tak mladá generace současných divadelníků a dramaturgů,“ uvedl Jiří Kunc, ředitel Paměti národa Plzeňského kraje.

V bývalé autobusové hale v areálu DEPO2015 bude od 15 hodin na programu debata s pamětníky listopadových událostí vedená Českým rozhlasem Plzeň.

Diskutovat přijdou chartista Vladimír Líbal, někdejší studentský vůdce Marcel Hájek, publicista Miroslav Anton nebo Pavla Fáberová, která byla v čele průvodu demonstrantů zastavených policií 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze.

Od 17 hodin se rozzáří Lavička Václava Havla v Šafaříkových sadech, ale i památník obětem komunistického teroru pod Komerční bankou, kde bude výstava z dílny Paměti národa Plzeňského kraje s názvem Sametová svoboda.

Instalace VOX POPULI nabídne možnost zhmotnit své pocity, myšlenky nebo emoce pomocí obřího laserového teletextu. Mikrofony převedou řeč do textových vzkazů běžících po fasádě bývalého sídla KV KSČ na Americké 42. Scénu doprovodí happening s lepením plakátů stejně jako v roce 1989. Další informace najdou zájemci na webu plzen.eu.

Plzeň oslavila 30 let svobody, z bývalého sídla KSČ zmizela rudá hvězda:

18. listopadu 2019