Na rybníce v Plzni odchytili černou labuť, ve volné přírodě zůstat nemůže

  15:20
Na plzeňském rybníce Košinář se objevila černá labuť. Jde o nepůvodní druh z Austrálie, proto ji pracovníci záchranné stanice odchytili. Nyní zjišťují, komu ulétla. Pokud se majitel nenajde, po nutné karanténě půjde labuť do soukromého chovu.

Černá labuť se objevila na Košináři v Plzni. | foto: DES OP

Labuť černá žije v Austrálii a v České republice se ve volné přírodě nevyskytuje. Jak se dostala na rybník Košinář zatím pracovníci Záchranné stanice živočichů v Plzni netuší. 

Domnívají se, že ulétla ze zoo, nebo ze soukromého chovu. Nevylučují ani verzi, že přilétla z Německa. Možností je plno. Zhruba rok starý pták nemá ornitologický kroužek ani identifikační čip. 

I když se kolemjdoucím pohled na černou krásku plující na Košináři velice líbil, podle Karla Makoně ze záchranné stanice tento pták ve volné přírodě nemá co dělat. 

V Plzni se objevila černá labuť

„Je to nepůvodní druh a jako takový ji tady nechceme. Jako biolog mám povinnost chránit naše původní druhy,“ uvedl Makoň.

Pro příklad uvedl problém s nutriemi. Tyto vodní krysy původem z Jižní Ameriky se v Čechách přemnožily a vytlačují domácí bobry. 

Navíc labuť černá může na ostatní ptáky přenést různé nebezpečné nákazy a parazity. 

Labuť proto v úterý odchytili. Nebylo to ale úplně jednoduché. Pták byl ostražitý. Nakonec ho nalákali na rohlík. „Jakmile po něm labuť natáhla krk, kolega po ní skočil do vody,“ vysvětlil šéf záchranné stanice. 

Labuť je zatím v nucené karanténě. I z důvodu, že se v Plzeňském kraji vyskytla ptačí chřipka a nákaza se objevila i na Košináři. Výsledky rozborů uhynulých ptáků zatím nejsou kompletně hotové.  

Pokud se o černou labuť nepřihlásí její majitel, bude nabídnuta do soukromého chovu. Zájemci se už hlásí.