iDNES.cz

Prastaré bakterie vytvořily na rybníce růžový sliz, v Česku je to rarita

  18:50
Na hladině Kamenného rybníka v Plzni se objevil růžový povlak, který svou konzistencí připomíná pudink. Podle odborníka to je ojedinělý přírodní úkaz, který nikde jinde v České republice nebyl dosud zaznamenán. Vytváří ho sirné bakterie, které vznikly zhruba před dvěma až třemi miliardami let.

„Je to vzácnost. Bakterie, které vytváří tmavě červené až purpurové zbarvení, můžeme vidět poměrně často. Ale růžové, které se objevilo na Kamenném rybníce, je unikátní. Neznám jinou lokalitu v republice, kde by organismy vytvořily takovou barvu,“ říká plzeňský hydrobiolog Jindřich Duras.

Podle něj pravděpodobně jde o sirné bakterie rodu Pelogloea. Na otázku, proč se přírodní úkaz objevil právě v tomto období, nezná Duras odpověď.

„Organismy ovlivňuje voda v rybníce a s tím může souviset i přetrvávající sucho. Možná mají nyní lepší podmínky k životu,“ zamyslel se odborník.  

Poprvé se růžový sliz objevil na vodní hladině v září 2017, následující rok už ne. Tehdy neznámou látku bez zápachu, která se chovala jako mýdlo, vzali na rozbor hasiči a zjistili, že jde právě o sirné bakterie.

„Přesto, že se jim říká bakterie, lidé se jich bát nemusí. Neublíží ani zvířatům. Neškodí a zároveň ani ničím neprospívají. Jsou zkrátka jen hezké na pohled,“ upozornil odborník.

Bakterie žijí v Kamenném rybníce pořád, ale nejsou vidět. Obývají dno v místech, kde při povrchu bahna není žádný kyslík.

„Na konci léta někdy z hloubky vyplavou k hladině a za pár dní až týdnů zase zmizí zpátky ke dnu. Záleží na počasí. Je to prastará skupina organismů, která vznikla zhruba před dvěma až třemi miliardami let. Tyto bakterie umí zužitkovat sluneční světlo a získat z něj energii. Ale žádný kyslík přitom nevyrábějí,“ uzavřel Duras.

Autor:
zpět na článek