Zloději se vloupali dvakrát do stejné firmy, trezor hodili do rybníka

  15:34
Kriminalisté vypátrali zloděje, kteří se dvakrát vloupali do stejné firmy na Rokycansku. Ukradli pytle s mincemi, obálky s korunami i eury a také bitcoinovou peněženku. Trezor, ve kterém se věci nacházely, hodili do rybníka.

Dva muži se dvakrát během čtrnácti dní vloupali do stejné firmy na Rokycansku. Ukradli i dva trezory, jeden z nich po vyrabování vyhodili do rybníka. | foto: Policie ČR

Poprvé se zloději ve věku devětadvacet a jednatřicet let vypravili do firmy loni koncem listopadu. Vypáčili okno a ze skříně ukradli několik jutových pytlů, ve kterých bylo více než tři tisíce mincí v hodnotě 20 a 50 korun v celkové částce 87 tisíc korun.

„Dále mimo jiné odcizili plastové pytle s mincemi v celkové hodnotě 60 tisíc korun a dalších 40 tisíc korun v papírových obálkách a mobilní terminál,“ vyčíslila část z odcizené hotovosti policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Celková škoda činila 232 tisíc korun. Navíc na poškozených věcech byla vyčíslena na 7 500 korun.

O dva týdny později se dvojice vloupala do firmy znovu. Tentokrát se jí zalíbil trezor se čtyřmi tisíci euro, další trezor s 61 tisíci korunami, jutové pytle s hotovostí 45 tisíc korun, vlastnické listy a dokumenty, smlouvy, hotovost 80 tisíc korun a jedinečná přístupová karta k bitcoinové peněžence s obsahem 0,998 bitcoinu.

„Z té byl poté proveden převod necelého bitcoinu. Podle aktuálně platného kurzu se jeho hodnota pohybovala mezi 1 105 000 až 1 106 000 korunami,“ upozornila mluvčí.

Zloději ukradli i tržbu ze dvou kávových automatů v hodnotě 16 tisíc, chytré hodinky Samsung za tři tisíce korun a osm kusů dámských parfémů značky Dior za 16 tisíc korun. Celková škoda byla v tomto případě vyčíslena přes 1 420 000 korun. Jeden z trezorů pak hodili pachatelé do rybníka.

Kriminalisté dohledali odcizený bitcoin

Kriminalisté se oběma případy začali zabývat. Kromě ohledání místa činu, zajištění stop a výslechů trasovali kryptoměny.

„Necelý jeden bitcoin se díky pečlivé a intenzivní činnosti podařilo dohledat a kriminalisté si vytipovali dva pachatele, u kterých pak provedli domovní prohlídky,“ popsala mluvčí, co předcházelo trestnímu stíhání dvou mužů.

Jak kriminalisté zjistili, oba zloději nejsou ve svém oboru nováčky. V posledních třech letech již byli za obdobnou trestnou činnost odsouzeni. „Mladší z mužů Obvodním soudem pro Prahu 5 a starší rozsudkem Okresního soudu v Berouně,“ doplnila mluvčí.

Zloděje nyní policisté obvinili z krádeže ve formě spolupachatelství. Za to, že způsobili značnou škodu, jim hrozí vězení na dva roky až osm let.

Autor: