Plzeň začíná stavět bránu do Borského parku, centrem bude prosklený objekt

  10:04
V městské části Plzeň-Bory začala revitalizaci prostoru u Klatovské třídy, kde bývaly konečné stanice tramvají a autobusů. V území má do konce května příštího roku vzniknout vstupní prostor do oblíbeného Borského parku. Jeho centrem bude přízemní prosklená budova se zelenou střechou.

Taťána Kicová z technického úřadu Magistrátu města Plzně ukazuje na modelu podobu přestavby bývalé konečné stanice tramvaje číslo 4 u Borského parku v Plzni. (2. 8. 2022) | foto: Petr Eret, MAFRA

„Stavba začne v srpnu letošního roku a hotovo bude do začátku příští letní sezony. Naším cílem je otevřít bránu do nejrozsáhlejší plzeňské parkové plochy v květnu 2023,“ řekl primátor Plzně Pavel Šindelář.

Náklady na úpravy prostranství jsou plánované na zhruba 40 milionů korun. Stavbu provede společnost Silnice Nepomuk. Její zástupce Lukáš Skala tvrdí, že v prostoru křížení ulic U Borského parku s Klatovskou třídou vznikne takzvaný meeting point – náměstí před vstupem do parku. „Navrženo je dlážděné, určené k intenzivnímu využití,“ řekl.

Jednopodlažní pavilon bude rozdělen na část kavárny s půjčovnou kol a na část veřejných toalet. Mezi dvěma částmi vznikne volný prostor umožňující průchod do parku.

„Jeden pár zachovaných kolejí tramvajové smyčky bude procházet budovou do prostoru náměstí, před vstupem do parku, a stane se jakousi reklamou pro dění za objektem,“ doplnil Pavel Šindelář.

V místě bývalé tramvajové smyčky linky č. 4 proběhly na jaře přípravné práce. Bylo vykáceno 54 dřevin a město za ně nechá vysázet náhradní. Primátor připomenul, že vize pro úpravu oblasti konečné na Borech vznikla před osmi roky.

„Nyní se zahajuje. Zdá se to jako dlouhá doba. Ale museli jsme počkat, až se prodlouží tramvajová trať na Borská pole a tím zanikne konečná tramvají u parku a toto místo se bude moci nadechnout,“ konstatoval.

Borský park je se zhruba 40 hektary největším parkem v Plzni. Jeho ústředním prostranstvím je velký pobytový trávník vymezený okružní cestou s lipovými alejemi. Po roce 2006 probíhala obnova parku, byly opravené cesty, vysázené nové stromy a upravena sportovní a rekreační zařízení.