Kraj chce stavět samoobslužný přívoz přes řeku Berounku, bude pro pět lidí

  9:56
Nový samoobslužný přívoz by měl vzniknout u Plané na levém břehu Berounky na Plzeňsku. Roky plánovaná akce Plzeňského kraje by mohla být završena v příštím roce. Přívoz bude určený pěším a cyklistům, které by přes řeku dopravil na Rokycansko.

Na Berounce má vzniknout další přívoz, zájemci si ho budou řídit sami. Snímek je z Darové. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Náměstek hejtmana Pavel Čížek ze STAN předpokládá, že letos projekt získá stavební povolení, které nyní vyřizuje stavební úřad v Třemošné. „Jakmile bude stavební povolení, budu se snažit, abychom to co nejdříve stavěli. Je to celkem jednoduchá a rozumná věc,“ prohlásil Čížek.

Věří, že by se stavělo v roce 2025. Cena je odhadovaná zhruba na pět milionů korun. Podle náměstka je to cena srovnatelná s různými cyklolávkami, které se budují jinde. Projekt byl připravený po konzultaci i s Českou plavební správou.

Dohled nad provozem přívozu by měla zajišťovat obec Hromnice, které by zařízení kraj předal do užívání. Samotnou stavbu přívozu bude mít na starost Správa a údržba silnic Plzeňského kraje (SÚSPK).

Její technický náměstek Martin Vít řekl, že nejnáročnější na realizaci bude úprava nástupišť na březích Berounky. „Musí se tam totiž počítat i s možnou kulminací hladiny. Proto nástupiště musejí být robustní,“ vysvětlil. Mezi nimi má pro přepravu sloužit plavidlo připomínající prám s kapacitou pěti lidí.

Přívoz v Darové funguje i v zimě, zájemce vozí už od pěti hodin ráno

Proti záměru vybudovat přívoz se staví obec Němčovice. Se stavbou sice původně souhlasily, ale postoj pak změnily. Starosta Karel Ferschmann to zdůvodňuje tvrzením, že původně obec neměla k projektu relevantní informace. Navíc nyní zpochybňuje jeho smysl. Tvrdí, že na druhé straně, kde je území Němčovic, v podstatě nic není.

„Je tam červená turistická stezka, kde je minimální provoz, na co tam budou dělat tenhle přívoz?“ ptá se. „Ukázali nám jednoduchou kresbu, že to bude odnímatelné, v případě velké vody se to demontuje. Řekli jsme, že s tím souhlasíme. Ale pak přišel z Třemošné ze stavebního úřadu projekt, který byl o něčem jiném, že se tam bude betonovat. Tudíž představa, že se to bude dát demontovat, padla. Proto jsme nakonec změnili stanovisko zastupitelstva a změnili jsme souhlas na nesouhlas,“ vysvětlil.

Technický ředitel SÚSPK ale odmítá, že by Němčovičtí dostali nedostatečné podklady. „Projektová dokumentace, kterou měli k dispozici, je pořád stejná. Určitě jsme starostovi nepředložili něco jiného. To nemáme zapotřebí,“ konstatoval Vít.

12. října 2018