Baxu nahradí v čele Plzně zřejmě náměstek Šindelář nebo radní Šlouf

  9:50
V nejvyšším patře české politiky už jednou nohou stojí plzeňský primátor, poslanec a místopředseda ODS Martin Baxa. Šéf občanských demokratů a pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala s ním už podle oficiálního vyjádření počítá pro obsazení role ministra kultury. Baxu v čele radnice zřejmě nahradí Pavel Šindelář nebo David Šlouf.

Martin Baxa z ODS si nominace na funkci ministra kultury váží. Je přesvědčen, že funkci ministra a primátora ale nelze vykonávat současně. | foto: Petr Eret, MF DNES

Už před volbami bylo pravděpodobné, že pokud ODS bude mít na sestavování kabinetu vliv, Martin Baxa by mohl být nominovaný na ministra školství nebo kultury. Za stranu vystupoval v médiích pro obě oblasti.

Jakmile bude nástup Martina Baxy do vlády stvrzený jeho jmenováním členem vlády, bude muset plzeňská koalice vyřešit otázku, kdo jej nahradí v čele radnice. Baxa totiž nepočítá s tím, že by si primátorský řetěz ponechal a zároveň řídil ministerstvo.

Primátor uvedl, že si nominace do funkce ministra váží. „V případě, že budu ministrem podle Ústavy skutečně jmenován, rozhodne zastupitelský klub ODS v zastupitelstvu města o dalším postupu. Osobně jsem jednoznačně přesvědčen, že funkci ministra a primátora nelze vykonávat současně, a proto funkci v nejbližší možné době předám svému nástupci,“ sdělil Martin Baxa.

Podrobnější vyjádření k tomuto tématu poskytnout nechtěl. Při hledání nástupce současného primátora Plzně jsou zřejmě reálné dvě možnosti. V úvahu připadají náměstek primátora Pavel Šindelář a radní David Šlouf.

Oba jsou ve vedení města po Martinu Baxovi v posledních letech nejviditelnějšími i nejvlivnějšími představiteli ODS. Podle informací MF DNES je pravděpodobnější, že volba padne na Šindeláře.

On ani David Šlouf se zatím k otázce svého možného přestupu do primátorské role nechtěli vyjadřovat. „Bude se muset sejít klub zastupitelů ODS a pravděpodobně také oblastní rada ODS. A protože primátora volí zastupitelstvo, proběhne o tom diskuse i v rámci koalice. Víc k tomu v této chvíli říct nemůžu,“ sdělil Pavel Šindelář.

David Šlouf předpokládá, že tématem obsazení funkce primátora po vstupu Martina Baxy do vlády se bude nejprve zabývat klub zastupitelů občanských demokratů. Předsedou klubu je právě Šlouf.

V úvahu připadá Pavel Šindelář a David Šlouf

„Zároveň se bude muset řešit doplnění městské rady, která musí mít lichý počet členů. Zároveň se bude vyjasňovat, jak se přesunou kompetence. S tím pak musíme jít v první řadě za koaličními partnery,“ popsal Šlouf.

Upozornil, že bude nutné přitom brát ohledy na důsledky, které městu přinese sílící epidemie covidu-19. Při výběru nástupce Martina Baxy sehraje ovšem nezanedbatelnou roli i skutečnost, že se na podzim budou konat komunální volby a ODS bude hledat volebního lídra.

Nový primátor sice bude mít možnost se zviditelnit, ale zároveň bude víc na očích v období, kdy kvůli epidemii a zhoršující se ekonomické situaci může mít město hodně problémů. Je tedy sporné, zda by pro příštího volebního lídra ODS bylo výhodné být primátorem.

Martin Baxa, který má namířeno do vlády, prošel politikou na všech jejích úrovních. Byl zastupitelem městského obvodu, je zastupitelem města i kraje. V minulosti byl členem rady Plzeňského kraje. Primátorem Plzně byl už ve volebním období 2010–2014. V letech 2014–2018 byl náměstkem primátora a po komunálních volbách v roce 2018 se do nejvyšší funkce v samosprávě města vrátil. Od roku 2017 je členem Poslanecké sněmovny. Ve struktuře ODS zastává post šéfa regionálního sdružení.

V minulosti byl Baxa v ODS trochu ve stínu Jiřího Pospíšila. Po jeho odchodu ze strany na začátku roku 2014, Baxa převzal funkci předsedy regionální organizace ODS a vybudoval si ve straně silnější postavení.

Od roku 2018 je místopředsedou celostátního vedení občanských demokratů. Martin Baxa byl především ze strany Pirátů opakovaně kritizován za to, že vykonává funkci primátora Plzně a zároveň je poslancem.

Pokud se Baxa stane ministrem kultury, vrátí se mu na stůl problém s plánovanou výstavbou nové budovy pro Západočeskou galerii. Jedná se o projekt Plzeňského kraje, který však na stavbu za zhruba miliardu nemá dost peněz a potřebuje na ni získat finance od státu nebo EU.

Baxa tak bude mít možnost pomoci realizovat projekt, u jehož zrodu v minulosti právě on stál jako radní kraje pro kulturu.