Za obří požár velkoskladu dostal muž podmínku, má ale zaplatit 35 milionů

  10:18,  aktualizováno  10:41
Krajský soud v Plzni udělil Vladimíru Brožovi, který způsobil na Silvestra 2021 obří požár velkoskladu tabákových výrobků a potravin v Plzni, podmínku. Muž, který v objektu pracoval jako skladník, musí ale zaplatit přes 35 milionů korun. Brož z nudy zkoušel zapálit papírovou krabici, špatně ji ale uhasil.

Soud dnes uznal osmatřicetiletého Vladimíra Brože vinným z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti a vyměřil mu tříletý trest vězení s podmínečným odkladem na pět let. Soud přihlédl k tomu, že se muž přiznal a nebyl dosud trestaný. Součástí trestu je i to, že musí pojišťovně zaplatit 35 milionů korun bez DPH.

Původně u soudu zaznělo, že skladník způsobil škodu na objektu v Rokycanské ulici a na zboží za 60 milionů, nyní pojišťovna částku upravila právě na zmíněných 35 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce řekl, že se odvolá, Brož se odvolání vzdal.

Žalobce pro něj navrhoval osmiletý trest. „Ačkoliv byl řádně proškolen o požární ochraně a přísném zákazu používání otevřeného ohně, zkoušel z nudy funkčnost zapalovače a zapaloval krabici od uskladněného zboží,“ uvedl státní zástupce Jiří Richtr.

Po varování od spolupracovníka, že přichází nadřízený, Brož rukou žhnoucí krabici nedostatečně uhasil a odešel. Na místo už se nevrátil, protože kvůli Silvestru byla směna zkrácena a všichni odešli před druhou hodinou odpoledne domů.

Krabice se vznítila a oheň se postupně rozšířil do prostor skladu třípodlažní budovy s tabákovými a potravinářskými výrobky. Plameny likvidovalo zhruba deset hasičských jednotek. Požár v 16:10 hodin hasiči lokalizovali a těsně po šesté hodině večer zlikvidovali. Do zásahu nasadili dva kusy výškové techniky, na střechu budovy použili speciální hasicí přístroj Cobra.

Když jsem odcházel, krabici nekouřila, hájil se

„Necítím se být vinný. Byla to klukovina, obrovská chyba vyzkoušet zapalovač na krabici,“ řekl již dříve u soudu Brož.

„Byly tam různé druhy zapalovačů, které běžně nekoupíte. Chtěl jsem si nějaký koupit, tak jsem zkoušel jejich funkčnost, dvou tří, na té papírové krabici. Zapálil jsem roh otevřeného víka krabice,“ popisoval muž.

Není si prý vědom, že by požár založil. „Když byl malý plamínek, sfoukl jsem ho a prsty umačkal. Byl jsem tam nějakou dobu, prohlížel jsem si další zboží. Když jsem odcházel, krabici jsem zkontroloval a nekouřila. Ani teď si nejsem jistý, že by se krabice postupem času mohla vznítit,“ je přesvědčený o své nevině muž, který v budově pracoval necelé čtyři roky jako skladník.

Autoři: ,