Zkoušel zapalovač a zavinil škodu za 60 milionů. Byla to klukovina, řekl soudu

  10:04
Osmiletý trest vězení navrhuje žalobce pro Vladimíra Brože, který podle spisu na Silvestra 2021 způsobil obří požár velkoskladu tabákových výrobků a potravin v plzeňské Rokycanské ulici. Muž z nudy zkoušel zapálit papírovou krabici. Špatně ji ale uhasil a plameny způsobily škodu za 60 milionů korun. Případ dnes začal projednávat Krajský soud v Plzni.

Žalobce muže viní ze zločinu obecného ohrožení. „Ačkoliv byl řádně proškolen o požární ochraně a přísném zákazu používání otevřeného ohně, zkoušel z nudy funkčnost zapalovače a zapaloval krabici od uskladněného zboží,“ uvedl státní zástupce Jiří Richtr.

Po varování od spolupracovníka, že přichází nadřízený, osmatřicetiletý Vladimír Brož rukou nedostatečně uhasil žhnoucí krabici a odešel. Na místo už se nevrátil, protože kvůli silvestru byla směna zkrácena a všichni odešli před druhou hodinou odpoledne domů.

Krabice se vznítila a oheň se postupně rozšířil do prostor skladu třípodlažní budovy s tabákovými a potravinářskými výrobky. Plameny likvidovalo zhruba deset hasičských jednotek. Požár v 16:10 hodin hasiči lokalizovali a těsně po šesté hodině večer zlikvidovali. Do zásahu nasadili dva kusy výškové techniky, na střechu budovy použili speciální hasicí přístroj Cobra.

Škoda na zboží a samotné budově se vyšplhala na téměř 60 milionů korun. „Necítím se být vinný. Byla to klukovina, obrovská chyba vyzkoušet zapalovač na krabici,“ řekl dnes u soudu Brož.

Požár skladu se škodou 60 milionů zavinil zaměstnanec, z nudy škrtal zapalovačem

„Byly tam různé druhy zapalovačů, které běžně nekoupíte. Chtěl jsem si nějaký koupit, tak jsem zkoušel jejich funkčnost, dvou tří, na té papírové krabici. Zapálil jsem roh otevřeného víka krabice,“ popisoval muž.

Není si prý vědom, že by požár založil. „Když byl malý plamínek, sfoukl jsem ho a prsty umačkal. Byl jsem tam nějakou dobu, prohlížel jsem si další zboží. Když jsem odcházel, krabici jsem zkontroloval a nekouřila. Ani teď si nejsem jistý, že by se krabice postupem času mohla vznítit,“ je přesvědčený o své nevině souzený muž, který v budově pracoval necelé čtyři roky jako skladník.

Autoři: ,