Obvykle krotí divoké fanoušky, teď policisté pomáhají u covidových lůžek

  16:08
Sedm policistů z obvodních oddělení v Plzeňském kraji začalo pomáhat ve Stodské nemocnici, kde mají nedostatek personálu. Jsou k dispozici zdravotním sestrám hlavně u covidových lůžek. Nasazení budou po dobu nouzového stavu.

Sedm policistů z obvodních oddělení v Plzeňském kraji od čtvrtka pomáhá ve Stodské nemocnici, kde kvůli koronaviru chybí personál. | foto: Policie ČR

„Nemocnice kraje se potýkají s nedostatkem kvalifikovaného personálu. Zrodil se nápad, že vlastně pořádkoví policisté mají odpovídající kvalifikaci a proto jsme se domluvili, že policie k tomuto účelu vyčlení šest až osm policistů. Na spolupráci jsme se domluvili velmi rychle, během čtyř dnů. Připravila se smlouva a v tuto chvíli už pracují ve Stodské nemocnici,“ uvedla náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová.

Ve středu nemocnice policisty proškolila a již dnes nastoupili na dvanáctihodinovou směnu po dvou. Aktuálně jich pomáhá sedm.

Jde o policisty, kteří slouží na obvodních odděleních a zároveň všichni společně také v pořádkové jednotce krajského ředitelství.

„Do spolupráce se aktivně sami zapojili. Ze zákona máme sice možnost do nemocnic v krizové situaci policisty vyslat, ale zohlednili jsme sociální hledisko a dbali na jejich dobrovolnost. V rámci práce u policie absolvovali různé zdravotnické kurzy například od zdravotnické záchranné služby nebo letecké záchranné služby a jsou rádi, že mohou svoje nabyté znalosti využít pro dobrou věc,“ vysvětlil ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Jaroslav Vild.

Policisté pomáhají s fyzicky náročnými činnostmi

Podle Vilda jsou tito lidé nahraditelní a nebudou tolik chybět ve službě. „V současné době nepředpokládáme, že by se jejich řady rozšířily o další policisty-zdravotníky. Jejich počty máme omezené,“ dodal Vild.

Ve Stodu budou policisté pracovat především u pacientů s covidem-19, kde budou k dispozici sloužícím sestrám.

„Budou jim pomáhat s fyzicky náročnými činnostmi, jako je manipulace s pacienty, hygiena, prevence dekubitů, doprovod na komplementární vyšetření, ale zároveň budou pod přímým dohledem vykonávat i některé odborné činnosti sester jako je asistence u přípravy či distribuce léků,“ uvedla vrchní sestra interního oddělení Drahoslava Letáková.

„Nasazení policistů v našich nemocnicích nám v této době velmi pomůže. Jsem ráda, že nám krajské ředitelství policie nabídlo pomocnou ruku. Patří jim za to velký dík,“ řekla Krejsová.

„Těší mě, že v této náročné době mohou rovněž i policisté nabídnout své služby zdravotnickým zařízením, zúročit zde své odborné znalosti a zdravotníkům alespoň částečně ulevit v jejich nelehké a vyčerpávající práci. Spolupráce bude doufám přínosná nejen pro zdravotníky, ale do budoucna i pro samotné policisty,“ věří Vild.

Dodal, že v minulém týdnu bylo v řadách policie včetně občanských zaměstnanců o 250 lidí méně, z toho byla zhruba polovina pozitivních na covid-19.

Autoři: ,