Bratry soudí za pokus o vraždu, podle obžaloby poškozenému dupli na obličej

  12:16
U Krajského soudu v Plzni stanuli bratři Josef a Richard P. z Plzeňska obžalovaní z pokusu o vraždu. Podle spisu loni v květnu po hádce brutálně napadli muže, kterého vážně zranili baseballovou pálkou. Na dalšího aktéra, který se snažil zraněného bránit, poštvali podle státní zástupkyně bojového psa. Ten se muži zakousl do nohy.

Oba souzení obžalobu odmítli. Za pokus o vraždu, ublížení na zdraví a výtržnictví jim hrozí až 18 let vězení. Příčinou sporu byla podle obžalovaného cena opravy auta.

Podle státní zástupkyně Věry Brázdové napadl čtyřiadvacetiletý Josef  a jeho o dva roky mladší bratr Richard loni v květnu pětatřicetiletého Michala. Noční potyčce předcházela hádka.

„Obžalovaní společně poškozeného napadli opakovanými údery rukou do obličeje a hlavy, použili i baseballovou pálku. Ta se přelomila a poškozený upadl na zem. V útoku obžalovaní pokračovali i přesto, že byl poškozený již v bezvědomí a ležel bezvládně na zemi. Kopali do něj a dupli mu i na obličej, až na něm měl otisk boty. Tím mu způsobili rozsáhlá zranění obličeje a hlavy. Poškozený utrpěl pohmoždění mozku, což si vyžádalo hospitalizaci,“ uvedla státní zástupkyně v obžalobě.

Pro dvojici navrhuje trest 8,5 roku roku ve věznici se zvýšenou ostrahou, což je nejpřísnější typ káznice.

Podle Brázdové byl napadený bezprostředně ohrožen na životě a útočníci si museli být vědomi toho, že ho mohou usmrtit.

Josef P. obžalobu odmítl. „Necítím se, že bych chtěl někoho zabít nebo usmrtit. Já měl strach o čtyřměsíční dceru. Vyhrožovali mi, že to u nás vypálí, že jsem černej zm... Když jsme přijeli k domu, byla rozkopnutá vrátka a poškozené vstupní dveře do domu. Ten Michal byl už skoro v kuchyni, rozpřahoval tam ruce na tatína. Znám ho x let, vím, že kouří trávu. Je to bitkař. Snažil jsem se ho odtáhnout na dvůr, i když jsem na něj neměl, je větší. Chtěl jsem mu zabránit, aby něco udělal v baráku,“ vysvětloval obžalovaný soudu.

Josef P. tvrdí, že prý chtěl s poškozeným vše nějak vyřešit. „Dal mi ale pěstí, dostal jsem ji na levé oko. Dal jsem mu taky jednu. Řekl jsem mu, ať se na to vy.... Kopnul mě do nohy. Já mu dal dvě pěstí do obličeje a pak jsem ho kopl do hrudníku. Upadl, hlavou se praštil o asfalt. Byla to rána, pak přijeli policajti,“ popsal svoji verzi obžalovaný.

Tvrdí, že baseballovou pálkou vážící přes půl kilogramu poškozeného nenapadl. Naopak uvedl, že s ní kolem sebe mával zraněný Michal.

„Rozmachoval se s ní. Třískl s ní o chodník, až praskla. Mě pálkou netrefil, já před ním uskakoval ze strany na stranu,“ tvrdí obžalovaný Josef P. Odmítl také, že by s pálkou tu noc rozbil přední sklo osobního auta, jak tvrdí obžaloba.

„Říkaly mi děti v obci, že to auto s rozbitým předním sklem jezdilo už odpoledne,“ prohlásil dnes.

Soud zajímalo, jak je možné, že na obličeji zraněného byl otisk podrážky odpovídající stejné obuvi, jakou měl obžalovaný. „Stejné boty tam měl ještě jeden mladík, jen v jiné barvě,“ tvrdí.

Státní zástupkyni pak Josef P. nedokázal vysvětlit, jak je možné, že na držadle zlomené pálky byly jeho pachové stopy.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechy poškozených a svědků. Zraněný muž požaduje 600 tisíc korun, o které přišel, když podle svých slov už nemohl po zranění jezdit za prací do Německa.

Muž, kterému se pes zakousl do nohy, požaduje 75 tisíc korun.

Autor: