Recidivista ve vězení opět napadl a pokousal dozorce, teď vyvázl s podmínkou

  14:22
Tříletý trest s pětiletou zkušební dobou a probačním dohledem dostal Jiří Mirga za loňské napadení dvojice dozorců v plzeňské věznici na Borech, při kterém jednoho z nich dokonce pokousal.

Věznice v Plzni na Borech. | foto: Martin Polívka, MF DNES

V České republice není mnoho recidivistů, kteří si pobyt ve vězení prodlužují kvůli opakovaným útokům na strážné a dozorce. Mezi výjimky patří severočeský Jiří Mirga mající v trestním rejstříku již osm pravomocných odsouzení, z nichž tři byly za útoky na dozorce v různých věznicích a jedno za křivé obvinění dozorce.

Za loňské napadení dvojice dozorců na speciálním oddílu věznice Bory, při kterém jednoho z nich dokonce pokousal, mu hrozil další, až čtyřletý trest vězení. Od plzeňské samosoudkyně nakonec dostal, zatím ještě nepravomocným rozsudkem, nejpřísnější možnou podmínku - tříletý trest s pětiletou zkušební dobou a dohledem probačního úředníka.

Vězeň napadl dozorce na Borech, za útoky na bachaře už byl třikrát odsouzen

„Od propuštění z výkonu trestu, tedy za více než rok, nespáchal ani žádný přestupek, chodí do práce, pravidelně navštěvuje specialistu na zvládání agrese a užívá předepsané léky,“ vysvětlila soudkyně Lenka Prýcová, co výrazně ovlivnilo rozhodnutí o výši trestu.

K plzeňskému soudu nepřišel ani jednou

Třicetiletý obžalovaný invalidní důchodce k plzeňskému soudu ani jednou nepřijel, pokaždé se omluvil. První omluvu kvůli náhlému onemocnění, kdy si obžalovaný den před jednáním vyžádal u lékaře neschopenku, ale zároveň měl i vycházky, soudkyně neakceptovala.

Před druhým jednáním se omluvil znovu, s výslovným požadavkem, aby soud jednal v jeho nepřítomnosti.

O tom, co se v oddělení kázeňských trestů věznice Plzeň odehrálo loni 22. ledna, necelý měsíc před propuštěním Mirgy z výkonu trestu, nebylo pochyb. Zachytily to bezpečnostní kamery na chodbě. Vše začalo tím, že strážný ucítil kouř.

„Šel jsem se podívat, o co se jedná. Když jsem nahlédl do cely, kde byl obžalovaný a ještě jeden odsouzený, kouř byl pouze v její horní části. Zavolal jsem posily, až pak jsem otevřel celu. Jeden vyšel ven, Mirga ležel na zemi s ručníkem na obličeji. Na výzvy, aby vyšel ven, nereagoval. Když jsem chtěl zavřít celu, najednou vyskočil a křikl: Mě tu necháte?“ uvedl svědek. Podle jeho zjištění v cele hořel obsah odpadkového koše.

Bachař dal drzému vězni pěstí. Podle soudu to není trestný čin

K samotnému útoku na dozorce došlo na chodbě. Podle jednoho ze zraněných se Mirgovi nelíbilo, že ho chtějí přesunout do cely pro jednoho. „Nečekaně mi šlehl ručníkem proti obličeji, zasáhl mě do tváře,“ uvedl jeden z dozorců. Když chtěli po tomto útoku vězně zpacifikovat, ten se nemínil vzdát.

Dozorce, který jako svědek vypovídal v první den soudu, uvedl, že po zásahu od vězně letěl napříč chodbou. „Nevím, jestli mě zasáhl nohou, nebo rukou. Snažil jsem se vyhnout otevřeným dveřím cely, ale druhou rukou jsem asi trefil stůl. Měl jsem bolestivě naražený loket s tržnou ranou, zpočátku to přehlušilo i bolest zhmožděného zápěstí,“ uvedl u soudu dozorce s dlouholetou praxí.

Mirga se nezalekl ani přesily dozorců, zranil ještě jednoho. „Kousl ho do zápěstí a do břicha,“ uvedla státní zástupkyně Marie Čechová. Kolegové pokousaného při výsleších uvedli, že na břiše druhého ze zraněných jasně viděli otisky od útočníkových zubů.

Z desítek měsíců bylo 11,5 roku

Mirga naposledy nastupoval do vězení v srpnu 2010, měl si odpykat několik desítek měsíců za loupež. Jenže původní trest se mu pořádně protáhl. V roce 2013 u sokolovského soudu ocenili napadení dozorce ve věznici v Kynšperku nad Ohří 1,5 rokem odnětí svobody, o rok později jej eskorta odvážela od karlovarského soudu za napadení dozorců v Ostrově nad Ohří zpátky za mříže s přídavkem dvou let odnětí svobody.

Lepší to ale nebylo ani po přesunu do východních Čech, i v obávané věznici ve Valdicích čelili dozorci jeho útokům, což znamenalo dalších 1,5 roku navíc. Na Pankráci výjimečně napadl spoluvězně, což pro něj nakonec znamenalo trest 30 měsíců nepodmíněně a ochranné psychiatrické léčení, před čtyřmi roky mu soudci v Liberci přidali k předchozím trestům dalších 3,5 roku za křivé obvinění dozorce.

Původní trest za loupež se tak invalidnímu důchodci protáhl kvůli útokům ve věznicích až do února 2022. Za mřížemi tak nepřetržitě strávil bez pár dnů 11,5 roku.

Autor: