Hru, která baví fanoušky tramvají, autobusů a trolejbusů, vyvíjí 13 let

  9:46
Tisíce lidí si na internetu stáhly počítačovou hru Simt Simulator, u jejíhož zrodu stál Tomáš Faina z Plzně. I na nedávné akci 125 let od založení MHD v Plzni měl u stánku se simulátorem, kde byl i s dalšími kolegy ze společné firmy Viafox games, největší frontu. Hlavně děti si totiž chtěly zajezdit virtuální tramvají či trolejbusem a byly ochotné vystát i půlhodinovou frontu.

Tomáš Faina z Plzně stál u zrodu hry Simt Simulator, ve které si zájemci mohou vyzkoušet, jak se cítí řidič autobusu, trolejbusu či tramvaje. | foto: Jitka Šrámková, MF DNES

„Zájemci si mohli zkusit, jak se cítí skutečný řidič tramvaje, autobusu či trolejbusu,“ uvedl čtyřiatřicetiletý Faina.

Bezplatná verze hry je časově neomezená a hráči nabízí několik druhů autobusů a autobusových linek. S pomocí placené verze si zájemci mohou zajezdit s různými typy trolejbusů a tramvají. K dispozici je na 30 virtuálních linek. Plátci mohou také provádět údržbu vozů, sledovat online mapu všech aktivních hráčů na webu, mohou upravovat a vytvořit si vlastní polepy na vozy.

Dokud to bude fanoušky bavit, hodlá Faina hru zdokonalovat a rozšiřovat. „Fanoušků městské hromadné dopravy je stále hodně,“ říká. Aby byla hra různorodá, neustále přidávají nové linky, které vedou jinou krajinou nebo jinými ulicemi. Zatím se jedná o fiktivní linky, projíždějí však skutečnou Plzní.

Hra vzniká tak, že se vyfotí budovy, na počítači se udělá jejich 3D model, a ten se ze všech stran zobrazuje ve videohře. „Chceme, aby město bylo zobrazeno detailně, proto je potřeba věnovat tomu hodně času,“ říká Faina, který také asistoval u simulátoru. „Poznám, zda pro řízení má někdo vlohy. Byly tu malinké děti a volant s pedály zvládaly úplně v pohodě, pak přišel starší kluk a nešlo mu to,“ vypráví.

Protože hru vyvíjí 13 let, spousta fanoušků vyrostla a jsou z nich dnes řidiči autobusů, trolejbusů i tramvají. Faina s úsměvem říká, že když začal hru vyvíjet, vůbec ho nenapadlo, že se vlastně stane tak trochu personalistou. „Je ale milé, když se lidé ve hře zhlédnou a chtějí ji podporovat,“ říká absolvent střední zemědělské školy, který už jako student vytvářel webové stránky a následně přišlo i programování počítačových her.

Koníček se mu stal povoláním, přesto má ještě jeden pracovní sen. Chtěl by pro PMDP jezdit tramvají.