Dítě s bolestí břicha léčili ve dvou nemocnicích, po kolapsu ochrnulo

  5:40
Když rodiče vezli do nemocnice svou pětiletou dceru, která trpěla bolestmi břicha, netušili, že jí půjde o život. Dívka totiž zkolabovala a zůstala ochrnutá. Kvůli podezření na pochybení lékařů podala rodina žalobu. Okresní soud v Plzni letos v březnu zatím nepravomocně rozhodl, že odpovědnost za poškození zdraví dítěte nese plzeňská soukromá dětská Nemocnice u sv. Jiří.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Na případ z listopadu roku 2015 nyní upozornil server Novinky.cz. Uvedl, že lékaři v žalované dětské nemocnici u dívenky včas nerozpoznali život ohrožující onemocnění a její převoz na specializované pracoviště Fakultní nemocnice v Plzni nařídili pozdě, a navíc nevyhovující sanitkou.

Oba zákonní zástupci dítěte požadují odškodnění v řádech milionů korun.

Okresní soud Plzeň-město v pondělí pro MF DNES potvrdil, že podle výroku soudce jsou právní základy žalobou uplatněného nároku opodstatněné. O výši odškodnění a náhradě nákladů se bude rozhodovat později.

„Rozhodnutí není pravomocné. Šlo pouze o mezirozsudek, za nímž si stojím. Na jeho základě bylo podáno odvolání jak ze strany vedlejšího účastníka řízení, tedy pojišťovny, tak ze strany nemocnice. Věcí se teď zabývá Krajský soud v Plzni. Než bude rozhodnutí pravomocné, nechci věc blíže komentovat, také s ohledem na citlivost celého případu,“ uvedl soudce Jan Špalek.

Zkolabovala kvůli zauzlovaným střevům

Podle zjištění Novinek.cz dívku přijali v Nemocnici u sv. Jiří 12. listopadu 2015 kvůli bolesti břicha. Přestože obtíže přetrvávaly, podle rodičů ji tamní lékaři patřičným způsobem nevyšetřili a nepátrali ani po příčinách potíží.

Teprve po několika hodinách a zhoršení stavu nechali dítě převézt do plzeňské fakultní nemocnice. To už ale bylo pozdě, dívka následkem zauzlovaných střev začala kolabovat, až jí nakonec přestalo bít srdce.

„Těsně před převozem byla dívka ve stavu, kdy z příznaků bylo zřejmé, že se může jednat o náhlou břišní příhodu nebo jiné závažné onemocnění vyžadující péči chirurga. Nemocnice v takový okamžik měla a mohla preventivně předpokládat další zhoršení stavu, kdy bude nutné během přepravy pacientovi poskytnout velmi intenzivní péči. Přesto zajistila převoz jen spoře vybavenou sanitkou bez lékaře, a to jen za účasti sestry, která pacientku celou dobu držela v náručí,“ konstatoval soud.

Nemocnice u sv. Jiří se podle Novinek bránila tím, že dítě v průběhu hospitalizace řádně monitorovala a v okamžiku zhoršení stavu adekvátně reagovala vyšetřením na chirurgii.

„Vzhledem ke stabilizovanému stavu dívky byl zajištěn její převoz sanitním vozem se zdravotní sestrou, když nebylo možné předpokládat akutní zhoršení zdravotního stavu,“ argumentovala nemocnice proti žalobě.

Fakultní nemocnice, kde o dívku později pečovali, se k případu nevyjádřila, protože k poskytování informací nemá souhlas od rodiny pacientky.

Stav dívky zůstává i nyní velmi špatný. „Je ležící bez schopnosti samostatného pohybu. Musí být krmena žaludeční sondou. Dokáže se lehce usmát, zvládne několik slabik a reaguje na členy rodiny. Bez plicní ventilace dokáže sama dýchat několik minut,“ stojí v žalobě.

Soud však ocenil současný přístup Nemocnice u sv. Jiří, která dívce zajišťuje odbornou péči a snaží se lidem z jejího okolí pomáhat situaci zvládnout. „Apeluji na žalovanou (nemocnici), aby nadále takto činila, bez ohledu na to, že rozsudek pro ni může být nepříjemný,“ uvedl soud.

Pozornost veřejnosti v minulosti vzbudil podobný případ z roku 2017, tehdy devítiletý Adam Vyčítal upadl do kómatu po komplikacích spojených s operací mandlí v pardubické nemocnici. Policie stíhá nemocnici, lékařku a dvě sestry.

Devítiletý Adam je po komplikacích po operaci mandlí v bdělém kómatu