Vzácné sochy opouštějí klášter v Kladrubech, chrání je speciální matrace

  18:46
Jeden z největších převozů památek v Česku začal v Kladrubech na Tachovsku. Tamní klášter opustilo prvních osm barokních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Patří do souboru, který čítá 28 figur. Všechna díla by měla do konce února zakotvit na zámku ve Valči na Karlovarsku, pro který původně vznikla.

„Převážení takto velké kolekce není vůbec běžné. Za svou zhruba pětadvacetiletou praxi jsem stěhoval nejvíce osm až deset soch pro Národní galerii. Také šlo o sochy od Matyáše Bernarda Brauna. Modelačně byly náročnější, ale co se týče počtu kusů je toto zatím nejrozsáhlejší převoz. A myslím si, že na dlouhou dobu i bude,“ uvedl restaurátor Martin Široký.

Stěhování pískovcových kolosů, které měří od necelých dvou do tří metrů, a váží několik tun, není jednoduché.

„Jednotlivé sochy postupně demontujeme z podstavců a pokládáme na palety opatřené měkkými bandážemi. Po pečlivém zajištění proti pohybu je postupně přesuneme paletovým vozíkem k nákladnímu automobilu s hydraulickou rukou,“ říká kastelán kladrubského kláštera Milan Zoubek.

Aby se zamezilo poškození, jsou sochy umístěny na speciální matracová lůžka. Komplikaci přináší i fakt, že každá z nich má jiné parametry.

„Na každou proto musí restaurátoři vymyslet jiný způsob úvazku,“ doplňuje průvodkyně Silvie Strachotová. Přeprava všech kusů z kolekce vyjde celkově na necelý milion korun.

V klášteře našly sochy azyl po požáru zámku

„Jde o jeden z největších souborů známého barokního sochaře inspirovaný areálem v Kuksu. Návaznost na tamní Braunovu sochařskou výzdobu je více než patrná. Soubor zahrnuje alegorie lidských vlastností, mytologické motivy a také sochu znázorňující hraběte Šporka, kterého pojilo přátelství s valečským pánem,“ uvedla zástupkyně kastelána zámku Valeč Alena Zemanová.

Sochy vytvořila pro zdejší park dílna Matyáše Bernarda Brauna a jeho synovce Antonína kolem roku 1735. Do kláštera Kladruby se dostaly na začátku 80. let minulého století po požáru zámku v roce 1976.

Když hořelo, byla část soch v přízemí zámku. Aby se předešlo jejich dalšímu zničení, byly nejprve přesunuty do kostela ve Valči a pak našly azyl v klášteře v Kladrubech.

Až dosud byly vystaveny v tamní ambitové chodbě. To se brzy změní. „Sochy vznikly pro zahradu valečského zámku, je tedy správné, že se vracejí zpět domů,“ říká Milan Zoubek.

K rozhodnutí o převozu soch také přispěl fakt, že klášter v současnosti prodělává rozsáhlou obnovu. V rámci projektu Život v řádu, který je spolufinancován z prostředků EU, vznikne v části ambitové chodby nová prohlídková trasa.

Sochy by tak bylo stejně nutné z důvodu stavebních prací a budování nové expozice přesunout na jiné místo.

Několik kopií někdo ukradl

Na Valči pro sochy vznikne lapidárium v objektu bývalé zámecké kovárny. Na podobě nové expozice se podílejí studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, která kompletně navrhne způsob prezentace včetně osvětlovací techniky. Otevření lapidária je plánováno na začátek dubna příštího roku.

Před převozem do kláštera sochy prošly rukama restaurátorů a do zámeckého parku byly umístěny kopie – výdusky z umělého kamene.

„Je jich zde však jen sedmnáct. Od čtyř originálů, Závisti, Věrnosti, Persea a Andromedy a Obětování Ifigenie, se kopie nikdy nedělaly. Dalších sedm chybějících soch bylo v prosinci roku 2003 a v lednu roku 2004 odcizeno. Šlo o Marnivost, Lstivost, Skromnost, Filozofii, Básnictví, Polyhymnii a sousoší Dionýsos a Persefona“, doplňuje Alena Zemanová.