iDNES.cz

Ve Dvoraně slávy jsou další tři osobnosti. Trenérka, sládek a režisér

  14:14
Pojedenácté se otevřela Dvorana slávy Plzeňského kraje. Pomyslně do ní vstoupila trenérka házenkářek Libuše Škvařilová, dalším je dnes nejznámější plzeňský pivovarník Václav Berka a režisér Jaroslav Soukup.

Do Dvorany slávy Plzeňského kraje byli slavnostně uvedeni sládek Václav Berka, trenérka Libuše Škvařilová a režisér Jaroslav Soukup (zleva). (8. 10. 2019) | foto: Petr Eret, MF DNES

Ocenění uděluje hejtmanství od roku 2009. K prvním osobnostem, které ho získaly, patřil nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott.

„Ocenění patří lidem, kteří jsou spjati s Plzeňským krajem a svou pracovitostí, profesionalitou, ale i morálními a lidskými vlastnostmi překračují jeho hranice,“ prohlásil hejtman Josef Bernard.

Libuše Škvařilová, někdejší reprezentantka v házené, svému sportu doslova zasvětila život. Tvrdí, že o jeho směřování měla jasno od svých tří let, kdy začala chodit do Sokola. V házené se pak našla ve 14 letech.

Libuše Škvařilová se narodila 21. října 1950, roky trénovala házenkářky Slávie VŠ Plzeň a v roce 2002 patřila k zakladatelům HC Plzeň, kde působí i jako trenérka.

Fotogalerie

Klub vychoval mnoho špičkových házenkářek a házenkářů. Libuše Škvařilová byla v roce 2016 mezi oceněnými v 7. ročníku soutěže Žena regionu.

A co ve svém životě pokládá za nejpodstatnější? „Jsem hráčka, trenérka, prezidentka klubu, ale vždy u mě byla na prvním místě rodina. To byl můj hnací motor,“ řekla.

Nicméně její rodina je se sportem mimořádné svázaná a házenou hrála už její maminka. V posledních letech Libuši Škvařilovou naplňuje práce trenérky. „To je můj život. Bylo senzační, že jsem vychovala spoustu skvělých hráček. Ale snažíme se i o to, aby z nich byly osobnosti kvalitní po lidské stránce,“ vysvětluje.

Václav Berka se narodil 10. července 1956 a zaměstnancem plzeňského pivovaru je od roku 1980. V rodině byl po svém dědečkovi a otci v pořadí třetím mužem, který do firmy nastoupil.

Dvorana slávy

  • 2009 - Karel Gott, Lumír Klimeš, Anna Maurerová
  • 2010 - Zdeněk Bláha, Jaroslava Kunová, Zdeněk Mraček
  • 2011 - Danuše Bělohlávková, Antonín Konrády, Jiří Suchý, Zdeněk Štybar, Eva Urbanová
  • 2012 - Rudolf Barcal, Zora Kostková, Martin Straka
  • 2013 - Kateřina Emmons, Hana Gerzanicová, Antonín Procházka, Miroslav Štandera, Jiří Valenta
  • 2014 - Vladimír Haber, Pavel Pavlovský, Josef Průša, František Radkovský
  • 2015 - Josef Bernard, Pavel Horváth, Boris Kreuzberg
  • 2016 - Bohuslav Ebermann, Jiří Holenda, Martin Matějovič, Jaroslav Perlík, Oldřich Říha
  • 2017 - Blanka Bohdanová, Irena Bukačová, Jan Řehula
  • 2018 - Monika Švábová, Jan Soukup, Jaroslav Špaček

Václav Berka v průběhu let působil na pozicích sklepmistra, vedoucího pivovaru Prazdroj i ředitele pivovaru Gambrinus. Dnes je emeritním vrchním sládkem. Co pokládá za svůj největší úspěch?

„Pro mě je nejdůležitější, že se nám podařilo udržet pivo na pořád stejně dobré úrovni. Je to pivo, které dalo světu název pro celou kategorii piva, kterou vlastně založil sládek Josef Groll v roce 1842,“ sdělil Václav Berka.

Třetí oceněný Jaroslav Soukup se narodil 19. listopadu 1946 v Plzni. „Kdo by neznal filmy jako jsou Kamarád do deště nebo Discopříběh. Jejich autor Jaroslav Soukup je nejen úspěšný režisér, scénárista a producent, ale hlavně plzeňský rodák, který svá díla výrazně spojil s Plzeňským krajem a tím se zasloužil o jeho propagaci,“ konstatoval hejtman Bernard.

V posledních letech je jméno Jaroslava Soukupa spojené zejména s kriminálním seriálem Policie Modrava. Ten začala vysílat TV Nova v březnu 2015.

zpět na článek