Nevidomá žena zavřela do trouby utěrku, od plamene popraskalo sklo dvířek

  13:22
Dvě jednotky hasičů vyjížděly v pondělí dopoledne do Nýřan na Plzeňsku na pomoc nevidomé ženě, která v bytě ucítila kouř. Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že žena zavřela do dvířek od trouby utěrku, která v ní vzplála. Pak se ozvala rána, když od sálavého tepla popraskalo sklo dveří trouby. To ženu vyděsilo.

Nevidomá žena nevědomky zavřela do dveří trouby utěrku a ta vzplála. Od plamene prasklo sklo zařízení. | foto: HZS Plzeňského kraje

Nevidomá žena ucítila nejprve kouř. Nevěděla ale, co přesně se stalo, a netušila, jestli v místnosti také hoří. Vyšla proto z bytu ven a zavolala na tísňovou linku 150 s tím, že došlo k výbuchu pečící trouby. Bylo to patnáct minut před jedenáctou hodinou.

K události vyjela jednotka ze stanice v Nýřanech a v Plzni-Košutce. „Jakmile na místo dojela místní jednotka, kolegové zjistili, že byt je zakouřen a prasklo sklo u dvířek trouby,“ popsal za hasiče netradiční výjezd Michal Holeček.

Kouř pocházel z utěrky, kterou nevidomá žena nevědomky zavřela do dvířek trouby. „Vyšetřovatel HZS měl několik možných variant, proč sklo prasklo. Nakonec dospěl k závěru, že se tak stalo právě v důsledku zahoření utěrky,“ vysvětlil Holeček.

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

Sklo v troubě je sice vyrobeno tak, aby odolalo sálavému teplu, ale ne plamennému namáhání.

Hasiči nakonec v bytě nemuseli použít žádný hasební materiál, pouze vyndali z trouby zbytky ohořelé utěrky a poradili ženě, aby si utěrky a další hořlavý materiál raději přendala jinam a nenechávala je v okolí pečicí trouby.

Po odvětrání bytu se žena mohla vrátit zpět. Lékařské ošetření nepožadovala. Škoda vznikla pouze na troubě.

3. května 2024

Autor: