S Plzeňskou kartou už nepůjde platit parkovné, u řidičů se neosvědčila

  16:32
Po sedmi letech přestane fungovat elektronická peněženka Plzeňské karty k placení parkování. Důvodem je její minimální využívání. Týká se zhruba jednoho procenta řidičů. Nejčastěji motoristé platí mincemi, bankovními kartami nebo bankovkami.

Možnost platit za parkování Plzeňskou kartou využívá zhruba jedno procento řidičů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Změnu oznámilo vedení Plzně a společnost Parking Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). První automaty, ve kterých se dalo za parkování platit Plzeňskou kartou, byly v krajském městě spuštěné v roce 2012.

„Možnost platit elektronickou peněženkou Plzeňské karty využívalo na parkovacích automatech s možností volby platebního prostředku pouze jedno procento řidičů. Nejčastěji platili mincemi (61 procent), následují bankovní karty (29 procent) a devět procent lidí využívalo bankovky, vyplývá to z dat společnosti Parking,“ vysvětlil náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

Generální ředitel PMDP Jiří Ptáček dodal, že při tak nízkém využívání by se městu nevyplatilo investovat peníze do dalšího vývoje a modernizace této funkce Plzeňské karty.

Prvním místem, kde se dalo platit z elektronické peněženky, je parkoviště se závorou v sadech Pětatřicátníků.

Kromě běžných parkovacích automatů v ulicích dosud slouží Plzeňská karta ve spojení s elektronickou peněženkou k placení a otevírání závor i v obou parkovacích domech, tedy na Rychtářce a u Nového divadla.

Peníze na kartě lze použít do autobusů, trolejbusů a tramvají

Peníze nahrané do elektronické peněženky v Plzeňské kartě dál budou sloužit k nákupu jízdenek v autobusech, trolejbusech i tramvajích provozovaných PMDP.

„V tomto se nic nemění, i po 1. prosinci si cestující jízdenku bez omezení koupí přímo ve voze,“ vysvětlil mluvčí PMDP René Vávro.

Od ledna by se podle záměrů představitelů města měl rozšířit způsob placení v zóně A, která je v historickém centru Plzně na náměstí Republiky a v jeho nejbližším okolí. Dvacet automatů dostane ještě klávesnici pro zadávání registračních značek, v budoucnu by mohla přibýt i aplikace pro mobilní telefony.

Při kontrolách už nikoho nebudou zajímat lístečky o zaplacení za okny aut, ale budou se prověřovat značky v parkovacím systému.

Autor: