Šimpanzí slečna dostala jméno Caila, matka ji zatím nikomu nepůjčuje

  15:30
Samička šimpanze učenlivého, která se v plzeňské zoo narodila na Nový rok, dostala jméno Caila. Podle ošetřovatelů se jí daří dobře, matka se o ni vzorně stará a svého prvního potomka zatím nikomu nepůjčuje. Šimpanzí mládě se v Plzni naposledy narodilo před sedmnácti lety.

Pro Zoologickou zahradu města Plzně je narození mláděte velkým úspěchem. Poslední přírůstek u šimpanzů totiž zaznamenali v roce 2003, kdy přišla na svět samice Bamiu. Od té doby se v žádné zoo v České republice šimpanz nenarodil. Až letos v lednu.

Fotogalerie

Podle ředitele plzeňské zoo Jiřího Trávníčka se malé Caile daří dobře a je stále s matkou. „Za zatím potomka nikomu nepůjčuje, každého od sebe odhání. Časem mládě třeba půjčí své sestře,“ řekl během slavnostního křtu Trávníček.

Jméno Caila vybrali vzácnému mláděti sami ošetřovatelé. Jednak pokračují v abecední řadě a také jde o parafrázi afrického jména, které znamená čistá, čirá, přírodní. Slavnostního křtu se ujal primátor Plzně Martin Baxa.

Caila se narodila 1. ledna 2020 a je vůbec prvním letošním přírůstkem plzeňské zoo. Otcem je sedmadvacetiletý samec Bask, matkou o dva roky mladší Zedonja. Ta do západočeské metropole přicestovala z Holandska, Bask přijel ze Safariparku z Dvora Králové.

Ve skupině spolu s Baskem a Zedonjou žijí ještě další tři dospělé samice.

Samice Bamia, která se v plzeňské zoo narodila před 17 lety, žije v současnosti ve Francii a sama je již matkou.

V Plzni chovají šimpanze už od roku 1964. Až do roku 2000 zde žili pouze v páru a v klecích, pak pro ně vznikl přírodní výběh a tlupa se rozrostla.

Nejpopulárnějším byl samec Tonda, který návštěvníky těšil svou přítomností od roku 1964 do roku 1984.