Plzeň rozsvítila vánoční strom, v ulicích už jezdí i sváteční tramvaj

  9:06
Na plzeňském náměstí Republiky od neděle září vánoční strom. Zatímco předchozí roky jeho rozsvícení přihlížely tisíce lidí, letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru to nebylo možné. Nekonají se ani adventní trhy. Vánoční atmosféru ale kromě ozdobené jedle připomíná betlém a městem opět jezdí vánočně vyzdobená tramvaj.

Vždy o prvním adventním víkendu byli lidé v kraji zvyklí vyjít ve svém městě či obci na náměstí a sledovat tam program korunovaný rozsvícením vánočního stromu.

Letos ale kvůli koronavirové krizi zůstali většinou doma, část z nich mohla sledovat rozsvícení vánočního stromku on-line třeba na Facebooku. 

Celá koronavirová šlamastyka měla jedinou výhodu. Lidé mohli prostřednictvím internetu zažít rozsvěcení stromku v jeden den na několika místech najednou.

Třeba v neděli v pět hodin odpoledne v Plzni nebo o hodinu později v Klatovech. Domažličtí radní byli obezřetnější, nezveřejnili přesný čas, ale jen to, že se strom rozsvítí v sobotu 28. listopadu po západu slunce. 

Lidé se večer mohli podívat například na facebookové stránky domažlického Městského kulturního centra, kde se po 17. hodině objevilo krátké video s bíle osvíceným vánočním stromem. Z videa je kromě zvonů slyšet i hlasy a dětské radostné výskání. Na náměstí dorazily desítky lidí. 

Vánoční strom v Plzni krátce po 17. hodině společně rozsvítili ze střechy nedalekého hotelu Central s pomocí tlačítek primátor Martin Baxa a biskup plzeňský Tomáš Holub.

Primátor při on-line vysílání vyzval k zastavení, k pozitivnímu přemýšlení i k tomu, abychom se ve vánočním čase věnovali svým blízkým a abychom zapomněli na problémy, které nás trápily. „Společně vše zvládneme, společně vše překonáme,“ dodal. 

„Ať je vánoční strom uprostřed Plzně pro každého z nás, kteří kolem projdeme, připomenutím, že i v tomto náročném čase máme stát vzpřímeně, ať je vzpomínkou a poděkováním těm, kteří nám dávají možnost, že můžeme stát vzpřímeně. Ať je tento strom pro nás světlem na konci tunelu náročných dnů, které máme za sebou a které skončí,“ sdělil Tomáš Holub. 

Vyjela vánoční tramvaj, zdobí ji dva tisíce světýlek

Letošní vánoční strom věnovali Plzni manželé Janákovi z Kařezu na Rokycansku. Je to více než šedesát let stará jedle bělokorá. Ozdoby pořízené v loňském roce letos doplnily nové prvky s motivem sněhové vločky.

V neděli také vyjela do plzeňských ulic zářící vánoční tramvaj. Jezdila z Palackého ulice na Mikulášské náměstí a cestující se mohli svézt zdarma. Na běžných linkách jezdí vánoční tramvaj ode dneška. V pracovní dny jezdí na lince číslo 2, o víkendech na lince 4. Jezdit bude minimálně do konce prosince.

Souprava je vyzdobena přibližně dvěma tisíci světýlek a také vánočními dekory v interiéru. 

Vyzdobená souprava, která brázdila Plzeň o loňských svátcích, získala druhé místo mezi čtenáři dopravního magazínu. Hlasující vybírali z 23 evropských souprav, tu plzeňskou „předjela“ pouze tramvaj z Maďarska. 

Autoři: ,