iDNES.cz

Jesetery se lidé teprve učí jíst, není na ně moc receptů, říká majitel sádek

  15:26
Kolem dvou tisíc lidí si před Vánocemi přišlo do bývalé úpravny vody v Plzni na Homolce pro rybu na štědrovečerní stůl. Podle majitele firmy Sádky Plzeň Jana Mikače prodali 7 800 kilogramů ryb. Ze sádek si zákazníci nejčastěji odnášeli kapra, zájem byl také o siveny a pstruhy.

Jan Mikač už sedm let chová v sádkách bývalého areálu plzeňské vodárny ryby. Před letošními svátky si sem přišlo nakoupit kolem dvou tisíc lidí. (23. 12. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

„Poptávka byla o dvě třetiny vyšší než v předchozím roce,“ řekl po vánočním shonu majitel firmy Sádky Plzeň Jan Mikač.

Standardně byl ze sladkovodních ryb v nabídce kapr, amur, jeseter, siven, lín, pstruh, z dravců štika a candát, v bazénu se dokonce proháněli sumečci.

Zhruba měsíc a půl před svátky přivezli tuny ryb z jižních Čech. V sádkách se dočistily a drobně ztratily na váze, čímž ale získaly na chuti.

Největší zájem mezi zákazníky byl tradičně o kapra. Oblíbení jsou také siveni a pstruzi, následují sumci a jeseteři. „Jesetery se lidé teprve učí jíst, neexistuje na ně moc receptů. A přitom je to vynikající ryba, která téměř nemá kosti,“ upozornil rybář. 

Výhodou je, že kromě těch živých si lidé mohou ze sádek odnášet ryby stažené, vykuchané a naporcované na podkovy či filety.

„Zkrátka, co si kdo přeje. Některé firmy už loni využily možnosti darovat svým zaměstnancům vouchery na nákup ryb a rozdávaly je i letos,“ říká Mikač a dodává, že epidemie koronaviru se projevila i v jeho podnikání, kdy si lidé během roku pro ryby chodili méně než obvykle.

Sádky v areálu bývalé úpravy vody v Plzni na Homolce. (23. 12. 2020)

První ryby se v chovné stanici na Homolce začaly prohánět v roce 2013. Časem se z firmy stalo ryze rodinné podnikání. „Jsem tu já a manželka. Zpočátku jsem měl jinou stálou práci a tohle jako koníčka, ale nedalo se to stíhat,“ přiznal soukromník, který na otázku, kdo ho zastupuje v době dovolené, odpověděl jasně: „Dovolená je u nás sprosté slovo, už sedm let jsme ji neměli.“

Také jemu, jako správnému rybáři, voněla na štědrovečerním stole ryba. „Pokaždé máme něco jiného, co se zrovna podaří chytit. Letos to byl kapr ze sádek. Loni jsem chytil candáta na Berounce, předtím štiku na Radbuze. Nejezdím rybařit daleko, většinou si větrám hlavu přímo v Plzni nebo blízkém okolí,“ prozradil Jan Mikač.

Ryby z chovné stanice putují nejen na talíře. „Zákazníci si k nám zhruba od března do září jezdí pro okrasné ryby do jezírek. Jde o různé druhy jesetera a koi kapry. Po sedmi letech začínáme být známí,“ uzavřel.

zpět na článek