Na nádraží v Plzni hořela střecha pendolina, spoj nabral 150 minut zpoždění

  15:46
K požáru pendolina Českých drah vyjížděli dnes krátce před 13. hodinou plzeňští hasiči. K požáru došlo na hlavním nádraží v Plzni. Vše se událo na peronu hlavního nádraží, kde ještě stále působí zhruba desítka hasičů. Cestující do Františkových Lázní nabrali zhruba 150minutové zpoždění. Menší zpoždění kvůli závadě nabraly i další vlaky na trati.

Mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová uvedla, že v prvním voze jednotky došlo k zakouření, takže strojvedoucí požádal o zásah hasiče. „Došlo tam k technické závadě,“ uvedla mluvčí.

Situaci pro MF DNES popsal náhodný kolemjdoucí Janusz Konieczny. „Strojvůdce mi sdělil, že patrně jde o izolaci či snad něco dalšího, co při vzájemném tření způsobilo silné zahřátí, až nakonec začal unikat dým,“ uvedl.

Jednotka teď bude dopravena do Prahy kvůli opravě a na trať byly nasazeny náhradní soupravy. Rajnochová uvedla, že Pendolino nabralo zpoždění už na cestě z Prahy kvůli poruše trakčního vedení, k čemuž se připočítalo hašení vozu. Menší zpoždění mají podle jejích slov i další vlaky na trati.

„Na místo dorazil vyšetřovatel příčin požáru a zahájil zjišťování. Příčina požáru zatím není známá, stejně tak ani výše škody,“ uvedl velící důstojník směny krajských hasičů v Plzni Zdeněk Housar.

Upřesnil, že se jednalo o menší požár v technologické části na střeše vozu. Ke zranění lidí nedošlo.

Hasiči nejdříve odpojili trolej a namontovali takzvanou zkratovací soupravu, aby mohli vystoupit po přistaveném žebříku na střechu vozu a začít hasit a nikomu nic nestalo. Jedná se totiž o vysoké napětí kde probíhá 25 tisíc voltů, takže trolej se nejdříve vypne a s pomocí speciální tyče se vytvoří zkratovací zařízení, kdyby tedy proud do troleje někdo nedopatřením pustil, okamžitě nastane zkrat a proud se tam neudrží.

Krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková uvedla, že vše mají na starosti hasiči.

Autor: