Plzeň redukuje počet veřejných košů na odpad, některé ale budou větší

  8:08
Obyvatelé Plzně musejí počítat s tím, že na některých místech už neuvidí odpadkové koše, na které byli dosud zvyklí. Město totiž rozjelo akci, jejímž výsledkem má být větší pořádek na veřejných prostranstvích. Provádí takzvanou optimalizaci systému odpadkových košů. Ty mají být nebo už byly odstraněné z míst, kde údajně byly málo využité.

V Plzni zkoušejí měnit počty odpadkových košů na různých místech po městě. Má to zlepšit pořádek na veřejných prostranstvích. (5. února 2024) | foto: Valentýna Bílá, MF DNES

Zástupci města naopak slibují, že na některých místech, kde jsou zapotřebí, se koše objeví a v lokalitách, kde nestačí jejich kapacita, je nahradí objemnější nádoby. Opozice kritizuje, že k záměru nemá od vedení radnice podrobnější informace a poukazuje na to, že plán nebyl dostatečně projednaný se zástupci městských obvodů, kteří k němu měli výhrady.

Kristýna Nachtmann Švédová z ODS při čtvrtečním jednání zastupitelů Plzně prohlásila, že se jí nezamlouvá, když z Plzně mizí odpadkové koše. Upozornila i na vyjádření starosty centrálního obvodu Davida Procházky z ANO, že ke kulturní společnosti odpadkové koše patří.

Náměstek primátora Pavel Bosák z Pirátů změnu zdůvodňoval mimo jiné analýzou odboru životního prostředí magistrátu a tvrdil, že redukci počtu košů budou kompenzovat koše s větším objemem. „Největším problémem, který trápí občany Plzně, jsou ty přetékající koše zejména v centru města,“ prohlásil. Podle náměstka je tedy správné mít místo více menších košů více větších nádob.

„Navyšujeme kapacitu a navyšujeme frekvenci svozu odpadu, takže celkový objem zůstává stále stejný,“ uvedl. Podle náměstka nový systém pomůže tomu, aby byl svoz odpadu efektivnější.

Systém je podložený analýzou

Primátor Roman Zarzycký z ANO řekl, že se bude záležitost probírat každý měsíc na poradě se starosty městských obvodů. Starosta centrálního městského obvodu David Procházka z ANO připustil, že větší nádoby a častější svozy by mohly pomoci centru města. Koše by podle jeho názoru neměly ubývat na sídlištích nebo v širším centru města, kde nesmějí stát na ulicích kontejnery na odpad.

Větší potřebu odpadkových košů ale vidí v okrajových částech. „Třeba lidé z Výsluní si stěžují, že tam odpadkové koše chybí. Snad se i pro takové případy ještě podaří najít řešení. Věřím, že systém bude výrazně zlepšen a skutečně se dopracujeme k tomu, že pokud se rozhlédnu, tak nějaký koš vždycky uvidím,“ doufá starosta.

Náměstek Bosák ubezpečoval, že nový systém se stále upravuje a reaguje na reálnou situaci. Lukáš Hegner z ODS ale upozornil, že například na území obvodu Plzeň 4 bylo ubráno 50 odpadkových košů. „Zmizely zatím bez náhrady. Máte konkrétní plán, kdy těchto padesát košů bude nahrazeno a jakým způsobem?“ chtěl vědět. Podle Dagmar Svobodové Kaiferové z magistrátu byla většina odstraněných košů v obvodu Plzeň 4 nevyužívána.

Pavel Bosák zdůrazňoval, že změna systému odpadkových košů vznikla na základě odborných analýz. „Já těm odborným úvahám věřím, rozhodl jsem se tento program podpořit. Protože si myslím, že to městu přinese prospěch, tak za tím materiálem stojím,“ sdělil.

Bývalý primátor Pavel Šindelář z ODS řekl, že o redukci počtu odpadkových košů se uvažovalo už v minulém volebním období. „Ale proti byli zástupci městských obvodů, zejména obvodu Plzeň 3,“ uvedl. Proti snížení počtu košů v některých lokalitách nic nemá. „Někde je to opravdu extrémní. Jsou tam čtyři koše na 50 metrech, což je zbytečné.“

Podle Šindeláře je změna systému možná, ale pro její úspěch považuje za důležitou spolupráci se zástupci městských obvodů. „Bez dohod s nimi to možné není. Slabinou nynějšího pokusu naplnit novou strategii je, že k dohodě nedošlo předem,“ vytkl autorům projektu s tím, že v minulosti si zástupci městských obvodů sami nechávali umisťovat odpadkové koše tam, kde to považovali za vhodné.