Z opraveného sálu učiliště na Skvrňanech bude očkovací centrum

  13:00
Nově opravený společenský sál Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni se do konce února promění ve velkokapacitní očkovací místo Plzeňského kraje. Plánovaná kapacita je tisíc až dvanáct set očkovaných denně.

Nově opravený společenský sál Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni se promění ve velkokapacitní očkovací místo Plzeňského kraje. (11. 2. 2021) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Kraj zvažoval několik variant, kde by velkokapacitní očkovací centrum mohlo být - v kulturní fabrice DEPO2015, v zábavním centru Techmania, svoje prostory nabízel i Plzeňský Prazdroj.

„Všechna vybraná místa jsme spolu s odborníky navštívili a jednoznačně jako nejvhodnější nám vyšel nově zrekonstruovaný sál elektrotechnického učiliště na Skvrňanech. Místo je velmi dobře dostupné autem i městskou hromadnou dopravou. Je tam možnost parkování, bezbariérový přístup a zázemí jak pro veřejnost, která na očkování dorazí, tak pro zdravotníky,“ vysvětluje hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Dodala, že velkokapacitní očkovací centrum od začátku plánovali v Plzni, kde je vysoká koncentrace obyvatel. Spolu s tímto centrem budou nadále fungovat stávající očkovací centra v Plzni a také v každém okrese.

„Pokud se zapojí i 300 praktických lékařů, z nichž každý bude schopný denně naočkovat deset lidí, kapacita všech očkovacích center a míst v kraji by ve finále mělo kapacitu osm tisíc naočkovaných denně,“ vypočetla hejtmanka.

Zkušební provoz bude v SOU zahájen 1. března. Výhodou toho, že očkovací centrum bude ve škole, jsou podle hejtmanky také malé náklady na provoz. Jedná se totiž o školu Plzeňského kraje, kde se tedy nebude muset platit nájem, ale pouze provozní náklady jako je elektřina a voda.

„Navíc se jedná o nově zrekonstruované místo, které má na vysoké úrovni hygienické parametry. Lékaři budou mít tak dobré zázemí. Dále je tam dostatek sociálního zařízení. V budově jsou už nyní připravené stoly a židle, zbývají ještě panely, které budou oddělovat jednotlivé očkovací boxy,“  uzavřela.

Otevřeno sedm dní v týdnu, 12 hodin denně

Pokud kraj obdrží slíbené vakcíny, začne se v centru očkovat v dubnu. Otevřeno bude 12 hodin denně sedm dní v týdnu.

K fungování očkovacího centra bude zapotřebí osm administrativních pracovníků na registraci zájemců o očkování a vyplňování dotazníků.

„Dále u vstupu do sálu budou tři lékaři, kteří budou s již zaregistrovanými zájemci konzultovat anamnézu. V osmi očkovacích boxech počítáme s osmi zdravotními sestrami, které budou provádět samotné očkování. Po aplikaci je nutné, aby očkovaný zůstal ještě 15 minut na místě, kvůli možným komplikacím, k tomu bude určena čekárna za očkovacími boxy. Tady obdrží naočkovaný termín aplikace druhé dávky a certifikát o očkování. Také zde bude přítomna zdravotnická záchranná služba,“ popisuje průběh očkování ředitel Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma.

Právě tato nemocnice bude mít provoz místa organizačně na starosti a bude ve spolupráci s ostatními nemocnicemi ve vlastnictví Plzeňského kraje koordinovat především zdravotnický personál.

V kraji bylo zatím aplikováno 18 163 dávek, z toho bylo 4 607 lidí naočkováno druhou dávkou. Seniorů starších 80 let bylo alespoň jednou naočkováno 5 194 lidí. V kraji se jedná o pětinu této věkové skupiny.