Plzeň jako první nabídne pamětní bankovku k výročí sametové revoluce

  17:00
Plzeň se v neděli 17. listopadu stane prvním městem v Česku, kde bude k mání pamětní eurobankovka vydaná u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Krajské město zároveň začne také prodávat svoji vlastní bankovku z limitované edice s vyobrazením katedrály sv. Bartoloměje.

Plzeň bude prvním městem v České republice, kde se začne prodávat pamětní bankovka k 30. výročí sametové revoluce. | foto: Nunofia

Hned dva kousky do sběratelské edice eurobankovek bude možné zakoupit od neděle 17. listopadu v plzeňském infocentru na náměstí Republiky.

První z nich je suvenýrová bankovka s motivem katedrály sv. Bartoloměje. Vyjde v nákladu deset tisíc kusů.

„Už nám volají sběratelé a nadšenci z oblasti numismatiky. Myslíme si, že Plzeňáci jsou patrioti a bankovky si zakoupí. Může to být i hezký dárek,“ domnívá se Helena Mařanová z Turistického informačního centra města Plzně. Doufá, že bankovky vzbudí velký zájem lidí.

Plzeň se v neděli stane i jediným místem v České republice, kde bude k dostání také limitovaná edice bankovek k 30. výročí sametové revoluce. Později budou k dispozici i na jiných místech země.

Zájemci si budou moci koupit maximálně deset kusů z každé edice. Cena jedné bankovky je 80 korun.

Fotogalerie

Bankovky vydávané v edicích Euro Souvenir mají sice nulovou hodnotu, o to větší je ale jejich hodnota sběratelská.

Tištěny jsou ve stejný barvách jako pravá eura. Navíc jsou opatřeny i některými ochrannými prvky.

Letos zatím vyšly čtyři edice bankovek. Svoji má hlavní město Praha a Zoo Liberec. Každá edice se tiskla nákladem 10 tisíc kusů.

Výjimkou byla pamětní bankovka s portrétem Karla Gotta v počtu pět tisíc. Ta se začala prodávat v den zpěvákových osmdesátých narozenin a za čtyři hodiny byla zcela vyprodána.

Poslední vydanou bankovkou je ta s ostravskou radnicí, vyšla u příležitosti státního svátku 28. října. Koncem listopadu pak bude k mání edice věnovaná Brnu. Připravuje se i bankovka se Zoo Ústí nad Labem.

Turistické informační centrum u plzeňské radnice bude v neděli otevřeno od 9 do 18 hodin.

Na eurobankovku s Gottem stáli lidé hodiny ve frontě (14. 7. 2019)

Autor: