Platy 2024 v Plzeňském kraji: přidání bude spíše klopýtat za inflací

  9:58
Někde mají jasno, jinde jsou prakticky na startu vyjednávání o růstu mezd v roce 2024. Podle průzkumu mezi firmami v Plzeňském kraji se ale zdá být jisté, že se málokomu ze zaměstnanců podaří kompenzovat si stále ještě vysokou loňskou inflaci větší sumou na výplatní pásce.

Jednání o kolektivní smlouvě s odborovými organizacemi pro rok 2024 v Plzeňském Prazdroji teprve probíhá | foto: Martin Polívka, MF DNES

Odboroví lídři doporučili svým lidem ve firmách v rámci kolektivního vyjednávání usilovat o navýšení o 8 až 10 procent, což by zhruba kopírovalo inflaci.

„Je ale zřejmé, že toho v mnoha společnostech nebude možné dosáhnout. Odboráři se ale budou snažit, aby navýšení dosáhlo třeba i včetně benefitů alespoň okolo šesti procent,“ informoval vedoucí regionálního pracoviště OS KOVO v Plzni Filip Janda.

Jednání teprve začínají ve velkých plzeňských firmách, jako je Panasonic nebo Daikin. „Je to neurčité. Jedeme na fiskální rok, což je období od dubna pro dalších 12 měsíců. Ještě nevíme nic,“ konstatoval Tomáš Matoušek ze společnosti Daikin, která vyrábí klimatizace na Borských polích v Plzni.

„Navýšení se určitě očekávat dá, v Daikinu jsme za celých dvacet let nezažili rok, kdy by se nenavyšovaly mzdy. Ale reálná výše je zatím opravdu nejasná. Poslední dva roky jsme nebyli schopni držet krok s inflací, předtím jsme ale měli navýšení větší, než byla inflace. Vždycky jsme byli s platovým růstem v rámci regionu nad průměrem, ale odhad pro rok 2024 si zatím netroufnu udělat,“ doplnil.

V pivovaru navýšili mzdy v průměru o osm procent

Také mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář konstatuje, že jednání o kolektivní smlouvě s odborovými organizacemi pro rok 2024 teprve probíhá.

„Bližší informace proto nyní nejsme schopni poskytnout. Naši zaměstnanci jsou ale pro naše podnikání naprosto klíčoví, proto jsme v souladu s kolektivní smlouvou navýšili základní mzdy od dubna 2023 v průměru o 8 procent u všech pozic, kterých se kolektivní smlouva týká. Mzdy jsme navyšovali i v roce 2022. Nejprve jsme zvýšili platy od ledna 2022 o 6 procent, následně došlo od října 2022 k dalšímu navyšování, a to o 4 procenta,“ připomněl Zdeněk Kovář z Plzeňského Prazdroje.

S nárůstem mezd mohou počítat i úředníci. Napříkad Plzeňský kraj předpokládá mírný nárůst platů zaměstnanců krajského úřadu i s ohledem na to, že stále narůstá objem výkonů státní správy.

„Na krajské úřady jsou převáděny stále nové kompetence a agendy. V příštím roce dojde k nárůstu agendy také z důvodu účinnosti novely stavebního zákona. U mezd se ale nebude jednat o plošné navyšování. Na úředníky jsou kladeny stále vyšší nároky, které je třeba zohlednit i z důvodu nedostatku kvalitních odborníků na trhu práce, kteří by chtěli pracovat ve veřejné správě. Plzeňský kraj jako zaměstnavatel si odborníků cení,“ řekla Eva Mertlová z oddělení mediální komunikace krajského úřadu.

O pět až 15 tisíc víc ve fakultní nemocnici

Zřejmě první, kdo měli se vstupem do nového roku jasno, byli zaměstnanci Fakultní nemocnice (FN) v Plzni. Podle dohody mezi Ministerstvem zdravotnictví, VZP, Českou lékařskou komorou, Sekcí mladých lékařů a zdravotnickými odbory se budou navyšovat platy lékařů o 5 až 15 tisíc korun podle stupně vzdělání.

Ostatní zaměstnanci FN Plzeň budou mít platové navýšení o 5 procent ze základního tarifu. „Ve FN Plzeň v současnosti pracuje cca 5 200 zaměstnanců. Průměrný plat za období prvních devíti měsíců loňského roku byl u lékařů 122 671 korun a u všeobecných sester a porodních asistentek 69 956 korun.

„V případě benefitů nastává změna při poskytování finančních prostředků z fondu kulturních a sociálních potřeb. Od 1. ledna 2024 budou příspěvky poskytovány na produkty ve stáří, jako je penzijní připojištění, a to polovina z přídělu. Všem zaměstnancům, kteří požádali o příspěvek na penzijní připojištění, bude ke smlouvě poskytováno 500 korun měsíčně. Dále budou zaměstnanci moci čerpat příspěvek na stravu. Zásadním benefitem je ovšem výborné hospodaření celé FN Plzeň,“ sdělila mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Nová linka Prazdroje automaticky vytřídí 81 tisíc lahví za hodinu (23. 5. 2023)