Psovi dával léky na gangrénu, kterou neměl, řekla lékařka o souzeném muži

  16:52
Okresní soud Plzeň-jih dnes pokračoval v projednávání případu medika Martina Švece, který je obžalovaný, že týral svého psa zbytečnými lékařskými zákroky. Senát vyslechl původního majitele Jack Rusell teriéra. Muž uvedl, že Švec, jemuž zdravého psa daroval, mu připadal jako příjemný člověk a nevzbuzoval žádné podezření. To se změnilo, když mu Švec začal posílat fotky a videa, z nichž bylo jasné, že je pes nemocný.

Martin Švec čelí obžalobě z týrání zvířete. Podle spisu dělal na svém psovi pokusy a podával mu léky určené lidem. Hrozí mu až šest let vězení. (26. 10. 2021) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Podle obžaloby Martin Švec mučil psa zbytečnými lékařskými zákroky, zaváděl mu drenáže či punkce, podával mu léky pro lidi, a to jen kvůli svým představám, že je pes nemocný.

Pro Artuše si jel Švec v lednu 2020 k předchozímu majiteli Iljovi K. do středních Čech. Psovi tehdy byly čtyři roky.

„Byl zdravý, čerstvě naočkovaný. Martin Švec se nám líbil jako zájemce o našeho pejska. Říkal, že má s Jack Russely zkušenosti, zdál se nám jako docela příjemný člověk, nevzbuzoval žádné podezření. Prostě nám padl do oka,“ řekl dnes u soudu Ilja K. 

I po předání psa byl se Švecem v kontaktu. „Každý měsíc nám posílal fotky a videa Artuše. Zdálo se nám ale divné, že byl najednou pejsek tak nemocný. Posílal nám obrázky z kapaček, pak jak byl zase zdravý, a že se mu zase něco přihodilo. Že má nějaký zánět, zranění, je po operaci. Zdálo se nám to divné, vždyť u nás byl Artuš až na jednu výjimku zdravý,“ vysvětloval předchozí majitel psa. 

Přiznal, že ho Švec naštval zprávou, která zněla v tom smyslu, že mu Artuše dali zadarmo asi proto, že je pejsek pořád nemocný. „Ale u nás byl přece zdravý,“ řekl Ilja K.

Týral šestadvacetiletý medik svého psa Artuše zbytečnými lékařskými zákroky jen kvůli svým představám, že je nemocný, jak tvrdí obžaloba?

Nebo měl čtyřletý Artuš skutečně tak chatrné zdraví a takovou smůlu na nemoci a poranění, že bez péče svého pána Martina Švece by jen těžce přežil?
Složitý případ měli dnes napomoci objasnit také další svědci.

Plzeňan je podezřelý z brutálního týrání svého psa (17. 7. 2020)

17. července 2020

Artuše má teď v péči veterinářka Markéta Tučková. Pejska na klinice poprvé vyšetřovali loni v květnu, kdy obžalovaný přišel s tím, že u Artuše odhalil gangrénu. Od obžalovaného se lékařka tehdy dozvěděla, že psovi sám naordinoval antibiotika.

„Psa jsme vyšetřili, ale nic nezjistili. Strávila jsem s panem obžalovaným asi dvě hodiny. Vysvětlovala jsem mu, že tam žádné takové onemocnění není. Pak jsme mu sjednali dva termíny v Praze u znalce, ale on tam s Artušem nejel,“ uvedla u soudu veterinářka. 

Loni 30. června ji kontaktovali příbuzní Martina Švece s tím, že Artuš je v šíleném stavu a už se na to nemohou dívat. Ptali se, jestli je možné mu psa odebrat. 

„Vysvětlila jsem jim, že to musí jít buď přes krajskou veterinární správu, nebo musejí mít podepsaný papír od majitele, že se psa vzdává. Takový dokument přinesli,“ dodala žena. 

Artuš měl tehdy na těle nekrózy, zlomenou jednu packu, poraněné oko, oholenou srst, byl apatický, pod vlivem léků. 

Dnes je podle veterinářky stav zvířete výrazně lepší. Po nekrózách mu zůstaly jizvy na stehnech. Žije bez větších omezení i se sešroubovanou kostí po zlomenině. „Bojujeme s jeho psychikou. Injekce stále nezvládá, při kontaktu s cizími lidmi zůstává obezřetný,“ popsala veterinářka.

V případě prokázání viny hrozí studentovi medicíny až šest let vězení za týrání zvířat. Rozsudek v případu zatím nepadl, hlavní líčení bude pokračovat v příštím roce výslechy dalších svědků a znalců.

Medik týral svého psa, dělal na něm pokusy (26. 10. 2021)

26. října 2021

Autor: